banner864

Kandil talimatlı Uludere kışkırtması 08 Temmuz 2015, 14:40

PKK talimat verdi, Türkiye içindeki unsurları harekete geçti. Kandil'den gönderilen 13 Haziran tarihli mektuplarda, PKK'nın geçiş yollarını kapatan TSK'ya karşı eylem talimatı veriliyordu. Bu talimat, Şırnak'ın Uludere ilçesindeki Gülyazı ve Ortasu köylerinde uygulamaya konuldu. "Asker yaylalara çıkmamızı engelliyor" bahanesiyle eylemler başlatıldı. Başrolde de HDP milletvekili Ferhat Encü yer aldı
PKK'nın "askerlere karşı ayağa kalkın" talimatı, Şırnak'ın Uludere ilçesindeki Gülyazı ve Ortasu köylerinde uygulamaya kondu.

Türk Silahlı Kuvvetleri son dönemdeki çalışmalarıyla PKK'nın kaçak geçiş yollarını tıkadı. Bu örgütün hem ulaşımını hem de kaçakçılık gelirlerini kısıtladı. Örgüt, çözümü halkla mehmetçiği karşı karşıya getirmekte buldu.

Yapılan plan doğrultusunda, bölgedeki PKK yanlılarına mektupla talimat gönderildi. 2 Temmuz'da Aydınlık Gazetesi'nde yer alan haberde talimatın ayrıntıları anlatılıyordu. Buna göre, askeri yetkililer ve mülki amirlerden yolların açılması istenecek, talep kabul edilmezse eylem başlatılacak, HDP milletvekillerinin de katıldığı eylemde askerlere taş atılacaktı. Öyle de oldu.

PKK'nın planı, Şırnak'ın Uludere ilçesindeki Gülyazı ve Ortasu köylerinde uygulamaya konuldu. PKK yanlıları "askerler yaylaya çıkmamızı engelliyor" diyerek yolun açılması için eylem yaptı. Eylemde, askerlere taş atıldı.

HDP milletvekili Ferhat Encü de, tıpkı talimatta yer aldığı gibi alanda askerlerle karşı karşıya geldi. Bölgeye dikkat çekip askeri suçlu göstermek isteyen HDP'li Encü askerlerle tartışmaya da girdi.

PKK çizgisindeki gazeteler de bunun propogandasını yaptı.

Gazete haberlerinde askerlerin milletvekiline nedensiz saldırdığı öne sürüldü.Yorumlar

genc birlik :

beslediginiz kel aynaklar seytan azapta gerek yüz verirsen böyle olur onlar degilmi terörist yetistirenler vatanin bu hale gelmesinden

CENAP AYTEPE :

oylarini hdp ye veren chp li̇ler bundan daha güzel hi̇zmet yapamazdin iz emperyali̇zme yakinda kafanizi taşa vurursunuz

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder