Kandil'den açıklama geldi 27 Ocak 2014, 14:39

Açılım süreci kapsamında İmralı Adası ve Kandil arasında mekik dokuyan BDP heyeti, Abdullah Öcalan'ın Kandil'deki KCK yöneticilerine yazdığı 20 sayfalık mektubun yanıtını almak için dün Irak'a giderek Kandil dağına çıktı. Heyet, KCK yönetiminin Abdullah Öcalan'a yazdığı 7 sayfalık yanıt mektubunu alarak Türkiye'ye döndü.
BDP heyeti Öcalan'ın Kandil'deki KCK yöneticilerine yazdığı 20 sayfalık mektubun yanıtını aldı. 7 sayfalık yanıt mektubunu alarak Türkiye'ye dönen BDP heyetinde Grup Başkan vekilleri Pervin Buldan ve İdris Baluken yer aldı.

Dün Irak'a giden heyet, Kandli'in Öcalan'a yazdığı 7 sayfalık mektubu Adalet Bakanlığı üzeriden Öcalan'a iletecek.

Bu hafta sonu İmralı Adası'na gideceklerini belirten Buldan, gidiş gününün bu hafta içinde netleşeceğini söyledi.

KCK Yürütme Konseyi Eş başkanı Cemil Bayık ise, Kuzey Irak'ta Kürtçe yayımlanan Kurdistan Niwê gazetesine konuştu.Bayık açılım sürecinin yasadışı yöntemlerle yürütüldüğünü belirtti.

Bayık, "PKK olmadan Başbakan Erdoğan kendini bu krizden kurtaramaz. Bugüne kadar PKK ile hükümet arasında yapılan görüşmeler ve toplantılar, kanunsuz ve yasal dayanağı olmadan gerçekleştirildi. Yapılan görüşmelerin yasal dayanağı olmadığından taraflar arasında sıkıntıya yol açıyor. AKP kendini bu krizden kurtarmak istiyorsa PKK ile görüşmelerini yasal zemine dayandırıp, sorunun çözümü için demokratik adımlar atmalıdır. Bu krizden kurtulmanın başka yolu yoktur. Oslo ve İmralı'da yapılan görüşmeler, Erdoğan hükümeti ile gerçekleştirildi. Başbakan Erdoğan'ın kalması da gitmesi de bu çözüm sürecini etkilemez." şeklinde konuştu.

ulusalkanal.com.tr

Etiketler

Yorumlar

mdd :

akp; pkk ve add siz- pkk ;akp ve abd siz-abd de her ikisi olmadan yapamaz. bop çerçevesinde sarmaş dolaşlar.

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar