banner864

Kanun da neymiş ben RTÜK başkanıyım 08 Kasım 2013, 13:36

Gezi Parkı eylemleriyle birlikte Türkiye gerçekleri birkaç televizyon kanalından takip etmek zorunda kaldı. Halkın bağrına bastığı kanallara, iktidar denetimindeki RTÜK ceza üstüne ceza verdi
Haziran ayıyla birlikte Türkiye ayağa kalktı. Kamuoyu televizyonlara uygulanan sansürü ve gerçek haberciliği işte bu süreçte tüm açıklığıyla gördü. Bazı televizyon kanalları dışarıdan bir sansüre gerek kalmaksızın kendi kendini sansürledi. Milyonlar meydanlarda Türk bayrağıyla sokağa çıkarken “penguen belgeselleri” yayınladı. Ancak Türkiye’nin bir de milli kanalları vardı. Ulusal Kanal’ın başını çektiği listede Halk TV, Cem TV, Em TV yeraldı. Devreye Radyo ve Televizyon Üst Kurulu sokuldu. Ulusal Kanal ve diğer kanallara milyonlarca lirayı bulan cezalar, kuruldaki AKP’li üyelerin oylarıyla verildi. Cezalara hem kamuoyundan hem de basın örgütlerinden sert tepkiler geldi.

Türkiye’nin milli kanallarına kesilen cezalarla ilgili Türkiye kamuoyu kararını verdi. Sansürlenmek istenen kanalların izlenme oranları üst sıralardan hiç inmedi.

Ancak hakkında hüküm verilmesi gereken bir kurum daha var. O da Türkiye’nin vicdanı haline gelen Ulusal Kanal’ı susturmaya karar vermiş görünen Radyo ve Televizyon Üst Kurulu, kısa adıyla RTÜK. İşte bu yazı dizisi uzun süredir kapalı kapılar ardına gizlenmiş, bir bölümü kamuoyuna kısmen yansımış, bir bölümüyse ilk kez ortaya çıkan gerçekleri ele alıyor. Objektifleri bu kez RTÜK’e çeviriyor, RTÜK Dosyasının kapağını aralıyoruz.

RTÜK’te organize işler

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu, Gezi Parkı’yla başlayan protesto dalgasını kamuoyuna duyuran televizyonlara kestiği cezalarla Türkiye’nin gündemine geldi. Bu süreçte dikkatleri çekmeyen kurumsa RTÜK İzleme ve Değerlendirme Dairesi’ydi. Daire uzun süredir ciddi çalkantılar yaşıyordu. Dairenin daha önce başkanlığını yürüten Cengiz Özdiker görevden alınmış, yerine Abdullah Gül’ün yeğeni Halil İbrahim Gül atanmıştı.
Özdiker, RTÜK’ün bu kararına karşı hukuk yollarına başvurdu. Danıştay ve Bölge İdare Mahkemelerinden göreve iade kararları aldırdı. Öyle ki Ankara 21. Asliye Ceza Mahkemesi, eski RTÜK Başkanı Zahid Akmanve mevcut başkan Davut Dursun ile bazı RTÜK üyeleri hakkında “görevi kötüye kullanmak” suçundan 2,5 yılın üzerinde hapis kararı verdi.
Polis Akademisi’nden RTÜK’e

İşte bu süreçte Özdiker’in yerine daha önce Polis Akademisi’nde görev yapan Nurullah Öztürk atandı. Özdiker hakkını yine yargıda aradı. Danıştay 5. Dairesi, Öztürk’ün İzleme Dairesi’ne atanmasında hukuka aykırılık bulmayan yerel mahkeme kararını bozdu. Yerel Mahkeme de RTÜK’ün atama işlemini iptal etti. Yasa ve yargı kararlarına karşı ısrarını sürdüremeyen RTÜK’ün AKP’li üyeleriyse Nurullah Öztürk’ü görevden almak zorunda kaldı.

Ancak devreye RTÜK Başkanı Davut Dursun girdi. Dursun, Üst Kurulun diğer üyelerinin haberi olmaksızın sessiz sedasız Nurullah Öztürk’ü aynı göreve, RTÜK İzleme ve Değerlendirme Dairesi başkanvekilliğine atadı. Dursun böylece asaleten görevden alınan kişiyi vekaleten aynı göreve atamış oldu.

Dursun’un yargı kararları ve yasaya rağmen attığı bu adımın sırrı sonra anlaşıldı. Öztürk’ün vekalet ettiği daire, tüm Türkiye’nin kilitlendiği eylemleri canlı yayınlarla veren kanalları yakın takibe aldı. Dairenin hazırladığı İzleme Raporlarıyla Ulusal Kanal’a başta olmak üzere birçok kanala milyonlarca liralık para cezaları kesildi.

Oysa Nurullah Öztürk’ün bırakın hazırlanan izleme raporlarını onaylamasını, o dairede bir görevi bile hukuken yok.

‘Silahı alıp sokağa çıkası geliyor’

Yargı kararlarına aykırı olarak RTÜK İzleme ve Değerlendirme Dairesi Başkanvekilliğini yürüten Nurullah Öztürk, AKP tarafından ödüllendirildi. Öztürk, 14 Mayıs’ta AKP Grubu tarafından RTÜK üyeliğine seçildi. Öztürk seçilmesinin ardından 1 Haziran’da paylaştığı bir twitter mesajındaysa “Ulusal Kanal ve Halk TV izleyince insanın silahı alıp sokağa çıkası geliyor. Bu nasıl yayıncılıktır…Demokratik hak bu kadar mı saptırılır?” ifadelerini kullandı.

ulusalkanal.com.tr

Etiketler

Yorumlar

misafir :

rtük haberi̇ni̇ze katki yapmak i̇sti̇yorum. gezi̇ parki patlak verdi̇ği̇ süreçte halk tv ye ve ulusal tv ye objekti̇f uzmanlar denetli̇yordu ve yayinlarda bi̇r sorun görmedi̇ler.ancak bu durumdan rahatsiz olan nurullah öztürk halk tv ye ve ulusal tv ye i̇ki̇ adet akp yanlisi uzman veri̇p kanallara zorla raporlar yazdirdi. nurullah öztürk başkanliği dönemi̇nde ( şuanda malum kurul üyesi̇) i̇kti̇dara karşi duruş sergi̇leyen tüm tv lere akp li̇ uzmanlari görevlendi̇rerek kanallari yildirma poli̇ti̇kasi uygulatti. bi̇z i̇şi̇mi̇zi̇ objekti̇f olarak yapmak i̇steyen uzmanlari dai̇relerden sürmekle tehdi̇t etti̇. i̇şi̇ne gelmeyen raporlari üst kurula sunmayarak-sümen alti ederek adeta hukuku hi̇çe saydi. kullandiği twi̇tter adresi̇nden chp li̇ veki̇llere hakaretler etti̇. bu dai̇rede canla başla çalişan i̇zzet bi̇lgi̇ç adinda uzmani sirf alevi̇ di̇ye akp li̇ deği̇l di̇ye dai̇re başkan yardimcisi olmasinin önüne geçti̇. i̇şi̇ne geldi̇ği̇ gi̇bi̇ yayin yapmayan kanallari yildirmak i̇çi̇n onlar

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder