banner864

Karar çıktı! Üsküdar betonlaşacak! 15 Mayıs 2015, 11:13

Üsküdar'ı betonlaştıracak, boğazı binaların gölgesinde bırakacak kentsel dönüşüm kararı onaylandı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nde kabul edilen imar planları ile Üsküdar'a TOKİ evleri inşaa edilecek.
İstanbul'un tarihi semtlerinden Üsküdar'da da kentsel dönüşüm kararı alındı. Dönüşümüm imar planları Büyükşehir Belediyesi Meclisi'nden geçti. Oy çokluğu ile nazım imar planları onaylandı.
İlk kazma belediye binasına vurulacak. Belediye binasının yerine konut, çarşı, 800 araçlık otopark, kültür ve spor tesisleri yapılacak. Üsküdar Meydanı genişletilecek. 

Üsküdar'da dönüşüm mahalle mahalle ilerleyecek. İlk dönüşüm alanı Yavuzöztürk Mahallesi olacak. İkinci proje alanı ise belediyenin ve İSKİ'nın ortak arsasının bulunduğu Ünalan Mahallesi olacak. Ancak 15 bin metrekarelik arsa üstünde hala hak sahipleri bulunuyor. Üçüncü kol ise Çavuşdere olarak planlanıyor.
 
Üsküdar Belediyesi bu alanlarda TOKİ ile birlikte yeni konutlar inşa edecek. Planın en tehlikeli kısmı ise boğaz şeridi. Belediye kıyıda en fazla 5 en az 3 katlı binalar yapmak istiyor. Ancak bu planların hayat geçirilmesi için "Boğaziçi İmar Planları"nda değişiklik yapılması gerekiyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi imar planlarını onaylaması ile 2013 yılından bu yana tartışmalı geçen sürecin ilk adımı atıldı. Şimdi gözler Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nda...

ulusalkanal.com.tr

Yorum Gönder