Karar sembolik tepki çok sert! 15 Ekim 2014, 14:16

İngiliz Parlamentosunda 'Filistin'i devlet olarak tanıma' yönünde alınan sembolik karara İsrail'den tepki geldi. İsrail Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada 'kararın barış sürecini baltaladığı" vurgulandı.
Filistin'in devlet olarak tanınmasına ilişkin önergenin, İngiliz Parlamentosunda 12'ye karşı 274 gibi ezici bir farkla kabul edilmesi İsrail'i çileden çıkardı. İngiliz hükümetini bağlamadığı için sadece sembolik önem taşıyan oylamayla ilgili İsrail Dışişleri Bakanlığı'ndan açıklama yapıldı.

"İngiliz Parlamentosu'nun Filistin Devletini tanıma yönünde oy kullanmasının barış sürecini baltalayacağına" yer verilen açıklamada; "tanıma kararının zamanından önce yapıldığı, tarafları yapmaları gereken zor seçimleri yapmaktan kurtarabilecek bulandırıcı bir mesaj olduğu" kaydedildi.

Geçtiğimiz hafta İsveç'in Filistin'i tanıma kararına da karşı çıkıldığı belirtilen İsrail açıklamasında "Bağımsız Filistin ancak görüşmeler sonucu kurulur" denildi.

Bir tepki de Fransa'dan geldi. Fransa Dışişleri Bakanlığı sözcüsü "Filistin'i tanımanın geleceğe yönelik olumlu bir adım olacağını" belirtti. Filistinli yetkililer ise uluslararası kamuoyunda daha çok devletin kendilerini tanımak için harekete geçmesini memnuniyetle karşılıyor.

İngiltere "Filistin'i devlet olarak tanıma hakkını ve bu hakkı ne zaman kullanacağı kararını" tek taraflı olarak saklı tutuyor.

ulusalkanal.com.tr

Etiketler

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar