banner864

Kasetlerin sırrı ortaya çıktı 11 Kasım 2014, 19:43

Ergenekon ve Balyoz tertiplerinde kullanılan dinleme kasetlerinin sırrı ortaya çıktı. Kastelerin, İstanbul ve Ankara'daki merkezlerden alınarak hedef alınan kişilerin adreslerine yerleştirildiği tespit edildi. En somut örnek, Hanefi Avcı'nın Eskişehir'deki makam odasına yerleştirilen 24 kaset oldu. 24 kasetten 19'u İstanbul'dan, 5'i ise Ankara'dan F tipi polislerce getirilerek Avcı'nın odasına yerleştirildi.
F tipi örgütün tertiplerde kullandığı kasetlerin önündeki perde kalktı. Kasetlerin İstanbul ve Ankara'daki merkezlerden servise konulduğu ortaya çıktı.

Kasetlerin F tipi polisler aracılığıyla servis edildiği, hedef alınan isimlerin adreslerine yerleştirildiği de tespit edildi. F tipi örgütün en önemli silahı olan yasa dışı dinleme CD'lerini ilk olarak Orhan Aykut gündeme getirmişti.

İstanbul-Ankara hattından servis edilen kasetlerin esrarı, Eski Emniyet Müdürü Hanefi Avcı'nın Eskişehir'deki ofisinde yapılan aramada çözüldü.

Sabah Gazetesi'nin haberine göre, Avcı'nın odasına yerleştirilen 24 kasetten 19'u İstanbul'dan 5'i de Ankara'dan F tipi polisler aracılığıyla getirildi.

Kasetleri Avcı'nın odasına Başkomiser Erkan Soydan'ın yerleştirdiği öne sürüldü. İddiaya göre Soydan'a verilen, kasetleri istihbaratçı polis amirleri Mesut Yılmaz ve Ali Kavlak hazırlattı. Bu iki ismi görevlendirenler ise polis müdürleri Ali Fuat Yılmazer ve Erol Demirhan'dı. Soydan 19 kaseti alarak İstanbul'dan Eskişehir'e döndü.

Soydan, Avcı'nın odasında arama yapılmadan bir gün önce ise Ankara'ya gidip İstihbarat Şube Müdür Yardımcısı Murat Akkul'dan 5 kaset daha aldı. Aynı gün gece Eskişehir'e döndü.

27 Eylül 2010'da Hanfi Avcı'nın Eskişehir'deki evinin aranması için İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nden karar alındı. Arama kararında sadece ev adresi olduğu halde polisler Avcı'nın makam odasını da aradı. Ve kasetler burada bulundu.

Hanefi Avcı'nın makam odasına yerleştirilen 24 kasette Mehmet Ali Birand, Mesut Yılmaz, Uğur Dündar, Sedat Ergin, Çevik Bir, Ertuğrul Özkök, Mehmet Eymür, Ahmet Özal gibi isimlerin dinleme kayıtları yer alıyordu.

Aramada yer alan Eskişehir Emniyet Müdür Yardımcısı Ali Yılmaz izinli olduğu halde göreve döndü. Aramadan sonra yine izne ayrıldı. Yılmaz daha sonra Tekirdağ İl Emniyet Müdürlüğü'ne terfi ettirildi. Usulsüzlüğü araştıran dönemin Eskişehir Cumhuriyet Başsavcısı ise tenzili rütbe edildi.

Avcı'nın makam odasını arayan 10 polis, usulsüz arama yaptıkları gerekçesiyle Temmuz ayında açığa alınmıştı.

ulusalkanal.com.tr
Etiketler

Yorum Gönder

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar