Kayıp kaçak bedelini geri almak için ne yapmalı? 06 Ocak 2015, 21:02

Yargıtay Hukuk Genel Kurulu, elektrik dağıtım şirketlerinin tahsil ettiği kayıp kaçak bedelinin hukuka uygun olmadığına hükmetti. Karar ile birlikte, 30 milyondan fazla abonenin eline ödedikleri paraları geri alma fırsatı geçti. Peki yurttaşların bunun için ne yapması gerekiyor?

Geri almak için ne yapmalı paylaşan: ulusalkanal
Yargıtay kayıp kaçak bedeli ve sayaç okuma bedeli ile ilgili önemli bir karara imza attı.

Hukuk Genel Kurulu'nda alınan kararda elektrik dağıtım şirketlerinin yurttaşlardan tahsil ettiği kayıp kaçak bedeli ve sayaç okuma bedelinin hukuka uygun olmadığına hükmedildi.

Karar sonrası 30 milyondan fazla elektirik abonesine 2011 yılından bu yana ödedikleri paraları geri alma fırsatı doğdu. Peki ödenen bu bedelleri geri alabilmek için ne yapmak gerekiyor ? 

Tüketiciler Birliği Federasyonu Başkanı Mehmet Bülent Deniz, 3 bin 300 liradan az alacağı olanların  Kaymakamlık'larda bulunan tüketici hakem heyetlerine başvurması gerektiğini söyledi. 

Alacağınız 3300 liradan fazla ise Tüketici mahkemelerinde dava açmanız gerekiyor. 

Üstelik açacağınız davalar için ücret de ödemiyorsunuz. 

Tüketiciler Birliği Federasyonu Başkanı, yurttaşlara kritik bir uyarı da yaptı. Telefon ile arayarak size yardım edeceğeni söyleyen şirketlere güvenmeyin. 

ulusalkanal.com.tr

Yorumlar

mine :

bi zahmet başvurarak bi adım atta atacaklarından hevesini kırma olur mu kardeş?

Tanhu Kagan :

bosuna ugrasmayin, elektrik dagitim isletmeleri erdogan'in yakin adamlaridir. o nedenle bunlarin kimseye bir kurus geri odeme yapmayacagina inaniyorum.

asreyn :

bu ülkede ne düzgün ki ?

ibrahim Aşı :

peki geçmiş faturaları nereden bulucaz.

Hasan Özdemir :

yahu nedir bu vatandaşın çektiği çile beyler mahkeme bunun haksız olduğuna karar vermiş daha ne vatandaşı uğraştıyorsunuz verin emri bütün abonelerin hesaplarına yatsın paralar illa vatandaş mı uğraşacak yahu

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar