banner864

Kaynak Yayınları GYY Sadık Usta: 12 Eylül'ün mimarı Evren öldü ama sistemi tüm çarklarıyla devrede 12 Mayıs 2015, 19:25

Kenan Evren öldü ancak kurduğu sistem iktidarda... 12 Eylül rejimi olan küreselleşme ve neoliberalizm; ekonomiden siyasete, kültürden bilime kadar AKP iktidarı tarafından yaşatılıyor.
12 Eylül 1980 darbesinin mimarı Kenan Evren toprağa verildi, ancak 12 Eylül ile birlikte Türkiye'nin içine sürüklendiği sistemin çarkları ise dönmeye devam ediyor.

Türkiye, Amerikancı askeri darbe ile yeni dünya düzeni adı verilen küreselleşme sisteminin bir parçası haline getirildi. 

Siyasetten ekonomiye, bilimden üretime, laiklikten halkçı devlete bütün Cumhuriyet kazanımları süratle tasfiye edildi. 

12 Eylül'ün ilk hedeflerinden biri Türk Milleti kavramı oldu. Milletleşme sürecinin geriye işletilmesiyle etnik milleyetçiliğin önü açıldı. 

Kenan Evren ve Turgut Özal'ın başını çektiği 24 Ocak kararlarıyla Türkiye, uluslararası sıcak para çarkının içine itildi, ekonomiden siyasete tümüyle emperyalist merkezlere bağımlı hale getirildi. 

Kaynak Yayınları Genel Yayın Yönetmeni Sadık Usta, AKP Hükümeti ve Tayyip Erdoğanların ilan ettiği yeni Türkiye'nin 12 Eylül'ün ürünü olduğunu vurguladı. 

Türkiye'de hakim kılınan sisteminin tüm mekanizmalarıyla sürdüğüne dikkat çeken Usta, sürecin bağımsız Türkiye politikası ile değiştirilebileceğini belirtti. 

HABER: ÖZER SÜRMELİ
KAMERA: ŞENGÜL DERİN

ulusalkanal.com.tr

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar