banner864

Kemaliye 92 yaşında 28 Ekim 2014, 18:44

Eğinliler Kurtuluş Savaşı'nın sancılı günlerinde cepheye 500 atlı gönderir. Büyük zaferin ardından Eğin, Kemaliye adını alır. Ankara Üniversitesi Dil Tarih Coğrafya Fakültesi'nde Eğin'in Kemaliye oluşunun 92. Yılı, 92 enstrümanlı bir müzik şöleniyle kutlandı.

EĞİN'İN KEMALİYE OLUŞU paylaşan: ulusalkanal
Eğinliler Kurtuluş Savaşı'nın zor günlerine Mustafa Kemal'e bir telgraf yollar. Ankara'ya "Dayanın 500 atlı ile geliyoruz" diye haber verirler. 620 şehit veren Eğin, Kurtuluş Savışı'nın ardından da Kemaliye ismini alır.

Eğin'in Kemaliye oluşunun 92. Yılı Dil Tarih Coğrafya Fakültesi'nde müzik şöleniyle kutlandı. 92. Yıl anısına 92 enstrümanla Eğin türküleri seslendirildi.

Kemaliyelilerin katıldığı kutlama etkinliğinde kendisi de Kemaliyeli olan Profesör Ali Demirsoy şehrin tarihini anlatan bir sunum yaptı.

Etkinliğin sonunda ödül törenine geçildi. Kemaliye isminin verilişiyle ilgili 1922'teki Bakanlar Kurulu karalarını gün yüzüne çıkaran İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek’e ödül verildi. Kemaliyeli olan Perinçek'in ödülünü İç Anadolu ziyaretlerinde olduğu için eşi Şule Perinçek aldı.

ulusalkanal.com.tr
Etiketler

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar