banner864

Kenan Evren öldü ancak bugün ''12 Eylül rejimi'' iktidarda 11 Mayıs 2015, 21:42

Türkiye'yi karanlık sürecine sokan 12 Eylül cuntasının lideri Kenan Evren hayatını kaybetti, ancak darbe kurumları hala görev başında. 12 Eylül zihniyetini kurumsallaştıran demokrasi dışı zihniyet hala iktidar koltuklarında ve toplumu baskı altına alma çabasında. 1980 darbesiyle Mamak Askeri Cezaevi'ne konulan eski Bakan Yaşar Okuyan bu tabloyu Ulusal Kanal'a değerlendirdi
Üniversiteleri kontrol altına alan Yüksek Öğretim Kurumu, halkın iradesinin Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne yansımasını engelleyen yüzde 10 seçim barajı, siyasi partiler kanunu.

12 Eylül 1980 Askeri Darbesi'nin lideri Kenan Evren hayatını kaybetti, ancak üzerinden 35 yıl geçse de Türkiye'de 12 Eylül rejimi hala iktidar.

AKP Hükümeti, darbeyi kurumsallaştıran ve Türkiye'de demokrasiye ket vuran kurumları kendi kontrolüne aldıkça daha da güçlendirdi.

Darbe kurumlarının yetersiz kaldığı alanlarda, toplumsal muhalefeti dizginleyebilmek için yeni olağanüstü hal kanunları çıkarmaktan da geri durmayan AKP Hükümeti'nin son icraatı iç güvenlik yasa tasarısı oldu.

Bütün bunlar yaşanırken Kenan Evren'in hakim karşısına bile çıkarılmadan yargılanması ise 12 Eylül ile hesaplaşmak olarak sunuldu.

12 Eylül darbesinde tutuklanarak Mamak Askeri Cezaevi'ne konulan Vatan Partisi İstanbul Milletvekili adayı Yaşar Okuyan tabloyu Ulusal Kanal'a değerlendirdi.

Okuyan, 7 Haziran sonrası demokratik bir Türkiye için ilk yapılması gereken işin, darbe kurumlarının kaldırılması olduğunu vurguladı.


HABER: ÖZER SÜRMELİ
KAMERA: MEVLÜT AYDOĞAN


Etiketler

Yorumlar

sydneyden turan :

eski mhp li sayin okuyan oyum size varolun.

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar