“Kentsel dönüşememe“ sonucu mahalle viraneye döndü 12 Temmuz 2014, 19:05

Kentsel dönüşüm kapsamında yıkılmak istenen İstanbul'un Fikirtepe mahallesi, 2010 yılından bu yana süren belirsizliğin kurbanı oldu. Şirket yetkilileriyle mülk sahipleri arasında anlaşma sağlanamayınca, mahalleli hem evlerinden oldu hem de ortada kaldı. Süreci başından bu yana takip eden uzmanlar duruma tepki gösterdi, mahallenin ranta kurban edildiğini söyledi.

Fikirtepe rant kapısı paylaşan: ulusalkanal
 Ancak Fikirtepeliler buna karşı çıktı. Evlerini garantiye almak isteyen yurttaşlar, teminatsız sözleşme imzalamadı.

Fikirtepe'de süreci başından bu yana takip eden uzmanlar ve mahalleli konuyla ilgili ortak bir açıklama yaptı.

Mahalleli tedirgin. Nedeni ise yüzde 10 sermaye ile çalışan inşaat firmaları, kira teminatının verilmemesi ve evlere gerçek değerinin altında fiyat biçilmesi.

Fikirtepe'de 4 yılda 3 bine yakın bina yıkıldı. Bazı yurttaşlar şirketlerle anlaşsa da sözleşmeye yanaşmayanlar da oldu. Sözleşme yapmayan yurttaşları ise kamulaştırma tehlikesi bekliyor.

Eğer böyle giderse, Fikirtepe önümüzdeki yıllarda beton yığınına dönüşecek.

HABER: LALE DELİDAĞ
KAMERA: ŞENGÜL DERİN

Yorumlar

Cemal Sen :

Anlayamadıgımız anlasmaları ımzalattılar 3yıl oldu fırmalar Isbası degıl Cantacılık pesınde bızım evlerımız dolandırıcı fırmalara MAL oldu Devlet ılgılenmıyor Fırmalar halkı dolandırıyor... Kentsel donusum Yagmaya donustu

Aykut UYAR :

olan bize oldu mulk sahiblerine oldu ne yapicagimizi bilmiyoruz ANKA yapı devam ediyor ama iflas etti diyorlar ben hicbirsey anlamadim bu durumdan birseyler donuyor ama cozum veremedim

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar