banner864

Kesin bilgi, müdahale var! 11 Kasım 2013, 15:16

Müdahale var mı? Evet var. İstanbul Sanat Fuarı'nda... Fuarda bu yıl inanılmaz bir olay yaşandı. Başbakan Tayyip Erdoğan'ı resmeden tablo savcılık tarafından yasaklandı, fuardan kaldırıldı. Serginin düzenleyicileri ve sanatçılar Ulusal Kanal'a konuştu, sansüre tepki gösterdi.
Bu kez müdahale sanata, hem de savcılık kararıyla.

Bu yıl 23'üncüsü düzenlenen İstanbul Sanat Fuarı'nda skandal bir olay yaşandı. Başbakan Tayyip Erdoğan'ı resmeden bir tablo, savcılık kararıyla yasaklandı. Müdahale
edilen serginin adının "Müdahale var mı?" olması ise olayın ironisini de ortaya koydu.

Tablonun yer aldığı serginin düzenleyicisi Denizhan Özer ve fuarın müdür yardımcısı savcılığa ifade verdi. Nova Kosmikova’nın Başbakan Erdoğan'ın yüzünden petrol akarken resmettiği tablonun kaldırılması tepki topladı.

Fuardaki diğer sanatçılar eserlerinin üzerini siyah çöp poşetleri ile kapattı. Sergiye emek veren isimlerden Sanatçı Denizhan Özer bu olayın sadece resime değil, hayata bir müdahale olduğunu belirtti.

Sanatçılar Girişimi adına Ulusal Kanal'a konuşan Edip Akbayram, her dönem bu tip ederlerin yapıldığını, ancak hiç bir zaman böyle bir tahammülsüzlüğün yaşanmadığının altını çizdi.


Haber - Kamera
İnanç Saraçoğlu
ulusalkanal.com.tr

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar