banner864

Kıbrıs Uzmanı Yaşın, Ulusal Kanal'a değerlendirdi 26 Temmuz 2015, 19:16

Türkiye kendisine yönelen terör tehditiyle boğuşurken Akdeniz'de önemli gelişmeler yaşanıyor. Kıbrıs için devam eden müzakerelerde gözler tarafların öne sürecekleri şartlarda. Bu kapsamda KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın son açıklamaları dikkat çekti. Akıncı, "Kuzey Kıbrıslılar ve Güney Kıbrıslılar istedikleri bölgede ikamet edebilecek" ifadesini kullandı. Ulusal Kanal’a konuşan Kıbrıs uzmanı Gözde Kılıç Yaşın bu yaklaşımın "iki kesimlik" ilkesini ortadan kaldırdığını söyledi, "Taviz veriliyor" uyarısını yaptı.
Türkiye için bölgede yükselen tehdit yanlızca PKK ve IŞİD terörü değil. Kıbrıs Müzakereleri gözlerden uzak bir şekilde sürdürülüyor. Rum kesiminin Türklerden istediiği tartışmalı talepler söz konusu.

Müzakereleri Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti adına yürüten Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın yaklaşımı bu kapsamda belirleyici nitelikte. Akıncı, son olarak yabancı gazetecilere “Kıbrıslı Türkler ve Rumlar istedikleri bölgede ikamet edebilecek” tespitinde bulundu.

Akıncı'nın bu sözleri kafaları karıştırdı. 21. Yüzyıl Türkiye Enstitüsü Balkan ve Kıbrıs Araştırma Merkezi Başkanı Gözde Kılıç Yaşın, Türk tarafının müzakerelerdeki tavrını Ulusal Kanal’a değerlendirdi.

Yaşın iki kesimliliğin Kıbrıs’lı Türkler açısından doğuracağı olumsuz sonuçları geçmişteki örneklerle anlattı.

Kıbrıs uzmanı iki taraf arasında yaşanan "kurucu devlet/oluşturucu eyalet" tartışmasına değindi. Tarafların kurucu devlet statüsünde olması gerektiğini belirtti.

Kıbrıs Uzmanı Gözde Kılıç Yaşın müzakerelerin ilerleyebilmesi için Rum tarafının doğalgaz arama faaliyetlerini bırakması gerektiğini belirtti.

ulusalkanal.com.tr

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar