banner864

Kıdem tazminatı sistemi değişiyor 12 Kasım 2014, 15:36

Suriyeliye çalışma izni, kıdem tazminatının fona devri, taşeron sistemine düzenleme geliyor... Çalışma Bakanı Faruk Çelik, çalışma hayatını alt üst edecek düzenlemelerin haberini verdi.
Hükümet, çalışma hayatını sil baştan değiştirecek düzenlemeleri gündemine aldı. Bunlar arasında kıdem tazminatının fona devredilmesi de var, Suriyelilere çalışma izni verilmesi de. Açıklama, Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu’nda konuşan Çalışma Bakanı Faruk Çelik'ten geldi.

Hükümet, Türk-İş'in genel grev nedeni saygıdığı, işçinin alacağı tutarını da düşüren, kıdem tazminatının fona devredilmesinde vazgeçmedi.

KIDEM TAZMİNATI SİSTEMİ DEĞİŞİYOR

Çelik "Sendikalarla görüşmelerim devam ediyor. Bu dönem içinde bu konunun çıkmasının çok hayati olduğuna inanıyorum." dedi.

Çalışma Bakanı Faruk Çelik, ayrıntı vermeden taşeron sisteminde de düzenlemeye gideceklerini açıkladı. Bir diğer gündem maddesiyse Ermenek'te yaşanan maden faciasıydı. Madende üretim zorlaması olduğunu, firmalar arasında gizli sözleşme yapıldığını söyledi. Çelik şöyle konuştu: Kaza olan madende üretim zorlaması var. 2017’de üretilecek kömürü 2014’te üretmişler. Üretim zorlaması riski arttırıyor. Dört firma arasında gizli bir sözleşme olduğunu tespit ettik. İşçiler bize 42 maddelik bir şikayet listesi verdi, biri de bu gizli sözleşmeler oldu.

ulusalkanal.com.tr

Yorumlar

baskan yardımcısı :

Bu adam onu demek istemiyor . Diyor ki o kidem tazminatıni oyle ya da boyle alacagiz fona koyqcagiz . Sonra ortalama her 10 işçinin 7 -8 i o fonda biriken tazminatlarina asla ulasamayacak . Boylelikle isverenden kesilen paralr devlet hazinesine kalacak bu meblag da devletin incik cincik islere harciyacagi ek gelir olacak . Kidem tazminatını garantiye alma konusu tamamen hikayedir . Madem amac calisan personelin tazminatini korumak . O halde her yil personelin bir brut maasini calistigi sure icinde fona aktar isci cikincada diledigi vakit alabilsin .

METİN ŞAHİN :

bu adam ne demek istiyor.bütğn maden ocaklari ykilir bu gidilşe

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder