banner864

Kıdemi eritme teklifi 28 Ekim 2013, 22:18

Çözüm için yapılan son toplantı da sonuçsuz kaldı. Ancak Çalışma Bakanlığı'nın kıdem tazminatını 3'te iki oranında azaltacak bir öneri sunduğu ortaya çıktı.
Kıdemle ilgili işçi ve işveren taraflarıyla yapılan son toplantı geçen hafta gerçekleşti. Bakanlık bürokratları bu toplantıya ilk kez yazılı bir taslakla geldi. Taslağa göre Çalışma Bakanlığı işçinin alacağı kıdem tazminatını üçte iki oranında düşürmeyi önerdi. '1 yıla 30 gün üzerinden hesaplanan tazminatın 11 ila 22 gün üzerinden hesaplanmasına sendikalar karşı çıktı.

Taslakta yeni kıdemin fona devredileceği yeni sisteme eski-yeni tüm işçilerin aynı anda geçmesi de önerildi. Yani taslak bu haliyle kabul edilirse mevcut çalışanların kıdem tazminatları da fona devredilecek. Büyük hak kayıpları yaşanacak.

Üstelik işverenin fona yatırmadığı kıdem de devlet garantisinde değil. İşçi ödenmeyen kıdeminin peşine kendisi düşecek.

İşten çıkarılan işçi 15 yıl çalışmadan kıdem tazminatı alamayacak. 15 çalıştığında da fonda biriken tazminatının ancak yarısını çekebilecek.

ulusalkanal.com.tr
 

Yorumlar

Emre Gülay :

Yav bunlar ne kadar işçi düşmanı memleketi yediler bitirdiler hala doymadılar en sonunda işçinin emek parasına gòz diktiler.

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar