banner864

Kılıçdaroğlu, AKP'ye yeşil ışık yaktı! 26 Haziran 2015, 11:07

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu AKP ile koalisyona yeşil ışık yaktı. Üç muhalefet partisiyle koalisyon ihtimalinin artık uzak olduğunu söyleyen Kılıçdaroğlu, Davutoğlu ile ‘önyargısız bir şekilde’ görüşeceklerini belirtti. Kılıçdaroğlu, "rövanşist olmayacaklarını" ifade etti.
 AKP-CHP koalisyonu ihtimali ile ilgili CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ılımlı ifadeler kullandı.
Cumhuriyet gazetesine konuşan Kılıçdaroğlu, seçimin hemen ardından dile getirdiği CHP-MHP-HDP koalisyonu ihtimalinin artık uzak olduğunu söyledi.  CHP Lideri, "yüzde 60’lık bloğun bir hükümet kurma şansı büyük ölçüde yok. Görünen tablo bu" dedi.

Kılıçdaroğlu, Başbakan Ahmet Davutoğlu ile ön yargısız bir şekilde görüşeceklerini belirtti.

"Davutoğlu’na görev verilmeden ve o, niyetini ve koalisyon koşullarını bize aktarmadan bizim önyargıyla “hayır bu olmaz” dememiz doğru olmaz, şık da olmaz. Dolayısıyla Davutoğlu, hangi gerekçelerle, hangi düşüncelerle ve amaçlarla bizimle koalisyon kuracağını bize anlatmalı. Onlar anlatacaklar, biz de bunu yetkili organlarımıza götüreceğiz"


17-25 Aralık dosyaları ile ilgili de konuşan Kılıçdaroğlu dosyaların hemen Meclis'e gelemeyceğini savundu, "rövanşist olmayacağız" dedi.

"Onlar da gelir ama hemen gelmez. Sanki böyle Erdoğan’dan intikam alıyormuş gibi bir havayı da vermek istemiyoruz. Öbür türlü vatandaşın aklında şu olmasın; “bunlar geldiler, intikam hırsıyla hareket ediyorlar, bir rövanş gibi...” “Meclis çoğunluğumuz var, intikam hırsıyla gidelim, üstüne yürüyelim. Biz bunu hallederiz” demek Kenan Evren’in yargılanmasına benziyor"

Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan temel isteklerinin ise "anayasal çizgilerine çekilmesi" olduğunu söyledi.

ulusalkanal.com.tr

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar