Kılıçdaroğlu, cemaat bankası için devreye girdi 18 Eylül 2014, 12:14

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Bank Asya için devreye girdi. Başbakan Davutoğlu’na mektup yazarak Bank Asya konusunda uyardı.
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Bank Asya için devreye girdi. Başbakan Davutoğlu’na mektup yazarak Bank Asya konusunda uyardı.

Kemal Kılıçdaroğlu son günlerde çok tartışılan Bank Asya ile ilgili olarak Başbakan Davutoğlu’na bir mektup yazdı. Kılıçdaroğlu, mektubunda Bank Asya’nın ismini vermeden Bank Asya’ya yapılanları eleştirdi. Kılıçdaroğlu, “Sayın Başbakan, sizi peşinen uyarıyorum” sözleriyle başlayan mektubunda şöyle dedi:

KRİZİN SORUMLUSU OLURSUNUZ

“Sayın Başbakan, sizi peşinen uyarıyorum: Bankacılık sektöründe yaşanabilecek yeni bir krizin sorumlusu olmaya adaysınız. Yüksek rakımlı tepede oturan beyefendinin, Türk bankalarından birisini hedef alan ve açık suç oluşturan sözleri karşısında sessiz kalıyorsunuz.Yeniden uyarıyorum: O zat Anayasal açıdan sorumsuzdur, siyaseten hesaba gelmez. Türk bankalarını korumak, kollamak, denetlemek sizin ve hükümetinizin işidir, bu sorumluluk kanun karşısında da, seçim sandığında da paylaşılamaz. Türkiye gibi açık toplumlarda suç ve ceza süreci şeffaftır. “Şuradan yakalayamadık, buradan ceza keselim” olmaz.

Bir bankayı sermayedarı, mevduat veya kredi müşterisine göre ödüllendirme veya cezalandırma hakkına, yetkisine kimse sahip değildir.Böyle bir keyfilik mali sistemin ortasında pimi çekilmiş el bombası bırakmaya benzer. Bu oyunun kazananı olmaz, herkes kaybeder...

ÇANKAYA’YI SÜKÛNETE ÇAĞIRDI

Son kez uyarıyorum: Eğer Başbakan iseniz lütfen gereğini yapın. Hedefteki bankada sorun varsa, yasal çerçevede kalarak çözün. Yok, sorun bankada değil, yüksek rakımlı tepenin sakinindeyse, kendisini önce bir sükûnete davet edin.

O Beyefendiye sorumsuzluğunun Size ve Türkiye’ye ödeteceği bedeli de hatırlatın.Bankayı, sermaye piyasasındaki yerli ve yabancı yatırımcıyı tedirgin ve mağdur edenleri, kanunun açık hükümlerine göre cezalandırın. Tavsiyem bunları yapın ve Başbakan olarak göreve başlayın.”

Aydınlık

Etiketler

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar