banner864

'Kılıçdaroğlu haksız olduğunu kendisi de görecektir' 28 Ekim 2014, 10:16

Yeni Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu Genel Kurulu ilk toplantısını bugün yapıyor. Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'ın kurul başkanı olarak katıldığı toplantıda, başkanvekili, daire başkanları ve daire üyeleri belirlendi. HSYK Başkanvekilliği ve 3'ncü Daire Başkanlığına Metin Yandırmaz seçildi. Yeni kurul üyeleri 4 yıl görev yapacak.
Yeni Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu Genel Kurulu ilk toplantısını bugün yapıyor.  Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'ın kurul başkanı olarak katıldığı toplantıda, başkanvekili, daire başkanları ve daire üyeleri belirlendi. HSYK Başkanvekilliği ve 3'ncü Daire Başkanlığına Metin Yandırmaz seçildi. Yeni kurul üyeleri 4 yıl görev yapacak.

12 Ekim'de yapılan HSYK üyelik seçimi, Yargıtay, Danıştay, Türkiye Adalet Akademisi ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın seçtiği üyeler sonrası belirlenen HSYK'nın yeni üyeleri ilk toplantı için bu sabah bir araya geldi.

Toplantı öncesi soruları yanıtlayan Adalet Bakanı Bekir Bozdağ kurul ile ilgili açıklamalar yaptı. Eleştirilere yanıt veren Bozdağ, atamaların yasal olduğunu söyledi.
"Sayın Cumhurbaşkanımızın atamaları da Anayasa ve yasalar çerçevesinde yapılmış atamalardır. Hiç kimse bu atamaların Anayasa ve yasaya aykırı olduğunu iddia edemez." 

Bozdağ, Kılıçdaroğlu'na da yanıt verdi.
"Bunların tamamı yasal, meşru ve doğru atamalardır. Sayın Kılıçdaroğlu, buradaki demokratik meşruiyetin yüksekliğine ve çoğulculuğa baktığı zaman eleştirisinin haksız olduğunu kendisi de görecektir."

HSYK Genel Kurulu 22 üyeden oluşuyor. Kurul başkanı Adalet Bakanı ve Adalet Bakanı Müsteşarı kurulun tabii üyesi. Diğer 20 üyenin 4'ü cumhurbaşkanı tarafından doğrudan atandı. Yargıtay Genel Kurulu 3, Danıştay Genel Kurulu 2, Adalet Akademisi Genel Kurulunca da 1 üye seçti. Adli ve idari yargı hâkim ve savcıları arasından ise 7'si adli, 3'ü idari yargıdan olmak üzere 10 üye seçildi.

Yeni HSYK'nın ilk toplantısında, başkanvekili, daire başkanları ve daire üyeleri belirlendi. HSYK Başkanvekilliğine bir dönem Ergenekon şüphelisi yapılan ve seçimlerde en çok oyu alan Metin Yandırmaz seçildi. Yandırmaz aynı zamanda hakim ve savcılar hakkındaki şikayetleri değerlendiren HSYK 3'ncü Dairesi Başkanlığı'na seçildi. Atamalara karar veren 1'nci Daire Başkanlığına Halil Koç, Disiplin soruşturmaları ve meslekten uzaklaştırmalara karar veren 2'nci Daire başkanlığına Mehmet Yılmaz seçildi.

Kurul üyeleri 4 yıl görev yapacak.


ulusalkanal.com.tr

Etiketler

Yorumlar

kültigin :

hiç inandırıcı değil, bu ülkede adalet olsaydı her günümüz kaos içinde geçmezdi. ne zaman adalet olduki şimdi adalet getireceksiniz.

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar