Kılıçdaroğlu: Halk bize inanmıyor, güvenmiyor 21 Nisan 2014, 17:01

2014 Genel Kurultayı’nın genel seçim sonrasına erteleme planına itiraz gelince Kemal Kılıçdaroğlu geri adım attı. Eleştiriler üzerine de CHP lideri ‘Bizim inandırma sorunumuz var’ açıklamasını yaptı
CHP yönetiminin, 2014 yılında yapılması gereken olağan kurultayı genel seçimler sonrasına erteleme planına milletvekilleri sert tepki gösterdi.

Milletvekillerini tepkisi üzerine CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, kurultayın Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden sonra, 2014 yılı içinde yapılabileceğinin işaretini verdi.

Milletvekili toplantısına kadar, bu yıl içinde toplanması gereken olağan kurultayı ertelemeyi, mevcut kadrolarının denetimi altında 2015 yılında yapılacak genel seçimlere partiyi taşıma ve milletvekillerine belirleme yetkisini elinde tutma hesapları yapan mevcut yönetimin, kurultay planlarını revize edeceği ve 2015 seçimi öncesinde kurultayın kaçınılmaz hale geleceği ifade edildi. Milletvekillerinin kurultayın bir an önce toplanması taleplerini yükseltmesi üzerine CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Kurultay’ı Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde sonra toplayabileceklerini açıklamak zorunda kaldı. Muhalifler, Parti Meclisi toplantısında kurultay lafını bile etmeyen ve “Önümüzde cumhurbaşkanlığı ve genel seçimler var, çalışacağız” diyen Genel Başkan Kılıçdaroğlu’nun tavrındaki bu değişikliği “geri adım” diye yorumladı.

Kapalı toplantıda Fatma Nur Serter ve Dilek Akagün Yılmaz’ın Fethullah Gülen cemaati ile ve Kürt açılımını desteği ilgili eleştiriler yönelttiği CHP yönetiminin izlediği “Yeni CHP” çizgisine de sert eleştiriler yöneltildi.

‘Sonumuz ANAP, DYP’ye benzer’
Antalya Milletvekili Osman Kaptan, seçimlerde başarılı olamadıklarını belirterek, “Y-CHP’nin ‘Y’si bize ne getirdi ne götürdü? Bunun üzerinde durmamız gerekir. Parti çizgisinde doğrultusunda, yörüngesinde bir sapma oldu mu? Olmadı mı? Olmadı diyorsanız. Başbakan ile türban yarışına niye girdik.

Laiklik can çekişirken laikliğin tehlikede olmadığını söyleyerek AKP’yi aklamak da nereden çıktı? ‘Cemaatin yargıyı etkilemediğini’ söyleyerek Cemaatin sözcüsü durumuna düşmek bize ne getirdi ne götürdü. Y- CHP’nin ‘Y’si başımıza çok işler açacağa benziyor. CHP köklü bir partidir köklerinden, Atatürk’ten, Cumhuriyet’ten uzaklaşırsak veya o algıyı yaratırsak sonumuz, ANAP’ın DYP’nin DSP’nin sonuna benzer” diye konuştu.

‘Ana muhalefeti kaptırıyoruz’
Antalya Milletvekili Yıldıray Sapan ise yaptığı konuşmada, Ankara İstanbul ve İzmir dışındaki illerde CHP’nin ana muhalefet partisi olmaktan çıktığına dikkat çekerek, “Bu seçimlerin ortaya çıkardığı bir başka temel gerçek şudur.

Ankara, İstanbul ve İzmir gibi üç büyük kent dışındaki illerde yüzde 20,7 ile MHP ikinci, yanı ana muhalefet partisidir. Bu illerde yüzde 19 ile üçüncü olan CHP ise hızla ana muhalefet partisi olma özelliğini kaybediyor” uyarısında bulundu.

‘Sarıgül ayrı parti gibi çalıştı’
İstanbul milletvekili Aykut Erdoğdu, Mustafa Sarıgül’ü eleştirdi. Sarıgül’ün koalisyon ortağı gibi bir kampanya yürüttüğünü ve örgütle birlikte çalışmadığını belirten Erdoğdu, İstanbul skampanyasındaki “sarı kaşkol ile kırmızı kaşkol” ayırımına dikkat çekerek “Seçim kampanyamız yolsuzlukla mücadele üzerine kurulurken, yolsuzluk şaibelerine adı karışan bir adayın gösterilmesi bizim için iyi olmadı” ifadelerini kullandı.

Eleştirileri yanıtlayan Kılıçdaroğlu, “Sayın Kaptan güzel bir şey söyledi. ‘Halk bize inanmıyor ve güvenmiyor’ dedi. Evet bizim inandırma ve güvenme sorumumuz var” dedi. Kılıçdaroğlu’nun Kaptan’ın yaptığı “Yeni CHP” eleştirilerine ise cevap vermeyip, “Yeni CHP” çizgisini savunmaması da dikkat çekti.

Zihni Erdem / Aydınlık

Yorumlar

yavuzakcoru :

İlk defa doğruları konuşmuş tebrik ediyorum hep palavra sıkıyordu

sibel gül :

Sayın Kılıçdaroğlu istifanızı bekliyoruz.CHP 'yi egonuza kurban etmeyin....

Tekirdagli kizan :

bence genclerde biran once degerlendirilmeli genclerin onerileri acilen dikkate alinmali gec kaliyoruz cunku selam

Tekirdagli kizan :

Evet CHP yenilenip guclenmeli hemde hic vakit kaybetmeden .ati alan uskudarri geciyor cunku

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar