banner864

Kılıçdaroğlu iktidar oldukları takdirde açılım sürecini HDP ile yürütecekleri mesajını verdi 28 Nisan 2015, 18:39

Gündemin sıcak tartışmalarından biri CHĞ-HDP koalisyonu planı. Bu konuda CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu önemli bir açıklama yaptı. Kılıçdaroğlu, iktidara gelmeleri durumunda açılım sürecini HDP ile sürecekleri mesajını verdi. CHP Lideri, "yüzde 10 barajının kalkmasını da HDP’nin Meclis’e girmesi için savunduklarını" söyledi.
CHP’li Murat Özçelik’in HDP ile ittifaka yeşil ışık yakmasının ardından ikinci ciddi çıkış Kemal Kılıçdaroğlu’ndan geldi. CHP lideri, iktidar olmaları halinde PKK açılımını HDP ile sürdüreceklerini açıkladı.

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Kemal Kılıçdaroğlu, HDP’nin meşru bir yapı olarak gördüklerini belirtti.

Kılıçdaroğlu, "HDP var zaten, görüşecekseniz HDP ile görüşün. HDP kiminle istiyorsa görüşsün. Onlar görüşür, kiminle görüşürlerse ama siz meşru bir makamla muhatap olacaksanız, o makam da HDP, Türkiye siyasal hayatının meşru aktörlerinden birisi.” dedi.

CHP Lideri seçim barajının kalkmasına yönelik talepleri için de “Kürt siyasal hareketini parlamentoda görmek isterseniz yüzde 10 barajını kaldırmanız gerekir” ifadesini kullandı.

Öte yandan Taraf gazetesine konuşan CHP'li Beşiktaş Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Tüy, “Türkiye’nin geleceği CHP ve HDP’de” tespitinde bulundu. Tüy, CHP içindeki Ulusalcıların etkisini kaybetmesinden duyduğu memnuniyeti de dile getirdi. 

ulusalkanal.com.tr
Etiketler

Yorumlar

Gürhan Salihlili :

chp-mhp-hdp-anadolu partisi-vatan partisi seçim ittifakı, akp'ye karşı! haydiğin, yiğitler, çıkın bakalım er meydanına! görelim yiğitliğinizi! anadolu partisi ile vatan partisi'ne birşey demiyorum. onlar her zaman bu teklifi kabul ederler. sözüm chp ile mhp'yedir...

Gürhan Salihlili :

işte böyle birşey teklif eden olmasın diye akp'nin önceki seçimlerdeki oy oranları chp ve mhp'nin oylarının toplamından fazla belirlenmiştir ama bu seçimde böyle birşey yapabilmeleri mümkün değil. haydi, chp ve mhp, oradan içeri girin de görelim. hdp ile seçim ittifakı yapmanıza da ses çıkarmayacağız. haydi görelim...

COSKUN TOKTAMIS :

buyrun cenaze namazina....

zemci :

ulusal kanal sizi tebrik ediyorum.

korkut türk :

sen hele partinle bi meclise gir, ona da dua et, sen ve partin degil iktidar olmak 7 haziran da anap gibi adiniz unutulacak.

X05radar :

anlamak mümkün değil.. hala bu chp ye oy verecek olanlar var.. çok yazık.

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder