banner864

Kılıçdaroğlu'ndan HDP'ye açılım desteği 28 Nisan 2015, 12:10

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, iktidara gelmeleri durumunda açılım sürecini HDP ile sürecekleri mesajını verdi. Kılıçadaroğlu, PKK’nın uzantısı olan HDP’yi de, “Türkiye siyasal hayatının meşru aktörlerinden birisi” olarak niteledi. CHP Lideri, "yüzde 10 barajının kalkmasını da HDP’nin Meclis’e girmesi için savunduklarını" söyledi.
 CHP’li Murat Özçelik’in HDP ile ittifaka yeşil ışık yakmasının ardından ikinci ciddi çıkış Kemal Kılıçdaroğlu’ndan geldi. CHP lideri, iktidar olmaları halinde PKK açılımını HDP ile sürdüreceklerini açıkladı.
Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Kemal Kılıçdaroğlu, HDP’nin meşru bir yapı olarak gördüklerini belirtti.

"HDP var zaten, görüşecekseniz HDP ile görüşün. HDP kiminle istiyorsa görüşsün. Onlar görüşür, kiminle görüşürlerse ama siz meşru bir makamla muhatap olacaksanız, o makam da HDP, Türkiye siyasal hayatının meşru aktörlerinden birisi.”

CHP Lideri seçim barajının kalkmasına yönelik talepleri için de “Kürt siyasal hareketini parlamentoda görmek isterseniz yüzde 10 barajını kaldırmanız gerekir” ifadesini kullandı.

Öte yandan Taraf gazetesine konuşan CHP'li Beşiktaş Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Tüy, “Türkiye’nin geleceği CHP ve HDP’de” tespitinde bulundu. Tüy, CHP içindeki Ulusalcıların etkisini kaybetmesinden duyduğu memnuniyeti de dile getirdi. 

ulusalkanal.com.tr
Etiketler

Yorumlar

ahmet35 :

yaziklar olsun sozde ataturkcu bu chp ataturkun kemiklerini sizlatiyorlar pkk nin uzantisi olan bir partiyi adam hakklida pkk nin omurgasi tuncelili saten ole degilmi

Nihal :

"hdp meşru partidir" demek, "terör örgütüyle bağlantılı ve terörü öven parti olabilir" demektir.

Şaman TÜRKSOY :

dersimli kemal hdp'yi parlatıyor, bunu biraz anlayabiliyorum, doğu'dan, güney doğu'dan kürt yurttaşlarımızdan oy beklentileri var. ya devşirilmiş cumhuriyet gazetesinin hdp severliğine ne anlam vereceğiz?

Selahattin Erden :

pkk olduğu silahlar bırakılmadığı sürece hdp meşru bir parti değildir.

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar