banner864

Kılıçdaroğlu: “Tunceli Dersim olsun“ 15 Ekim 2013, 13:30

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Tunceli'nin adının Dersim olarak değiştirilmesi ile ilgili konuştu. Bunun için referandum yapılmasını isteyen Kılıçdaroğlu, "Keşke referandum yapılsa, Ben o referanduma katılsam, Dersim olmasını isterim" dedi.
 Tunceli'nin adının Dersim olarak değiştirilmesi tartışmasıyla ilgili, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu konuştu, Tunceli'nin adının Dersim olabileceğini belirtti.

Hürriyet Gazetesi'ne konuşan Kılıçdaroğlu, Dersim olarak adlandırılan coğrafyanın, bugünkü Tunceli olmadığını söyledi.

Tuncelililer kendilerini Dersimli olarak tanıtmaktan hoşlanırlar. Tunceli coğrafyasıyla Dersim coğrafyası farklı aslında. Tunceli coğrafyasının merkezi aslında Mameki denen küçük bir köy, eski adı ‘Kalan’ olarak tanımlanıyor. Daha sonra Tunceli oluyor. Dersim’in merkezi Hozat, onun coğrafyası daha farklı. 

Kılıçdaroğlu, Tunceli'ye Dersim adının verilmesi için referandum yapılmasını istedi, "Ben de evet oyu kullanırım" dedi.

Tuncelililer kendilerini Dersimli olarak tanımladıkları için isim değişikliğinin hiçbir sakıncası yok. Tunceli Dersim olursa, olur yani. Keşke bunun için referandum yapılsa, Tuncelililere sorulsa. Ben o referanduma katılsam, Dersim olmasını isterim, bir sakıncası yok.


ulusalkanal.com.tr

Yorumlar

serpil özen :

Bir zamanlar Atatürk ün partisinin adı CHP idi altı ok ve ilkelerini temsil ediyor ve tam bağımsızlığı savunuyordu, Sn. Kılıçtaroğlunun partisi mi dediniz, hadi canım Atatürk ve altı okla ne igisi var üstelik tam bağımsızlığı temsil de etmiyor, adının değişmesi lazım, Atatürkün partisini Atatürke iade edelim ama sn Kilıctaroğlunun partisinin adınin değişmesi lazım

vicdan ve vatan :

kibar ama.....kudretsiz....iktidarsız bir başkan....vatan mı dediniz ??....ortada....saygılarımla

sedat cetin :

sn kilicdaroglu tunceli dersimmi mersinmi olsun cevabindan once siz eskiden basbakana recep diye hitap ediyordunuz acaba recep diye hitap etmemenizi birileri emirmi etti ricami etti niye bu soruyu soruyorum basbakana recep dedinizmiydi tahminimce piskolojisi bozuluyordu ve siz recep demekten vaz gecdiniz birdenbire.

Eşrefpaşali :

kemal kilicdaroglunu; genel ba$kani oldugu chp`nin alti oklari, atatürkcülükle oldugu gibi... türkiyemizin; laik rejim, üniter yapi, ulus devletimizlede asla bagdaşmayan tezatliklar altlarina atttigi imzalar yüzünden, akla gelebilecek en agir ifadelerle kiniyorum!

Eşrefpaşali :

kemal kilicdaroglu deyince... medyaya, henüz biraz önce gecilen aktuel bir habere göre güya, kendisi peygamber soyundan geliyorum buyurmuş. haydaaaa... o da birşey mi?! bendeniz, sular üzerinde yürüyüp... canakkale savaşini tek başina kazanan(!!!); evliyalar gibi de... göklerde ucuyorum!

mdd :

yazıklar olsun mustafa kemal atatürk'ün koltuğunu işgal eden sana.

TC AZİZ ÇELİK :

neden kaşinir bu yaralar anlamam .i̇yi̇ veya kötü .gerekli̇ veya gereksi̇z yaşanmil unutulmak i̇stenen bi̇r olay.yarin bi̇ri̇ cikar i̇stanbulun adida kpstanti̇napoli̇s olsunderse ne olacak emsal teşkil etmezmi̇,

Nuh Kilic :

türkiyede baska problemler var...millet ad degistirmeye düsmüs...vayy halimize !

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder