banner864

Kılıçdaroğlu'ndan tuhaf açıklama: Dersim İsyanı'nı jandarmanın tecavüzü başlattı 25 Şubat 2015, 16:47

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun söyleşilerinden oluşan "Öteki Kemal" adlı kitapta Kılıçdaroğlu'nun “Dersim İsyanı” ile ilgili tuhaf açıklamaları yer aldı. Kılıçdaroğlu, isyanı jandarmanın bir kadına tecavüz etmesinin ateşlediğini iddia etti.

Çocukluğunda her akşam bir araya gelindiğinde bir şekilde sohbet konusunun Dersim İsyanı’na geldiğini belirten Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

“Rahmetli babam, jandarmanın kadınlara sarkıntılık yaptığını anlatmıştı. Hatta isimler filan da var. Ben de babama, bunları bir ara yazmasını söylemiştim.Yazıp bana bırakmış ama o notların şimdi nerede olduğunu bilmiyorum. En son bu köprü (Pah Köprüsü) yakılmadan önceki zamanda, iki eşi olan bir muhtar var, küçük eşi çok güzel. Karakol komutanı, muhtarın bu eşine göz koyuyor.

Muhtarı karakola davet ediyorlar. Sonra adamı nezarete atarak, gidip kadına tecavüz ediyorlar. Kadın da ahırda kendini asıyor. Bu olayın ardından da oradaki insanlar bir araya gelip karakolu basıyor, askerleri öldürüyorlar.

Ondan sonra Dersim isyan etti diye olay büyüyor.Patlak vermesi bu. Yani jandarmanın baskısı aslında…Çünkü ondan önce Dersimli zaten silahlarının çoğunu Abdullah Alpdoğan zamanında teslim ediyor. Onu da rahmetli annemin babası, dedem anlatırdı. Zülfü dedem. Derdi ki: “Abdullah Alpdoğan gelirdi Nazımiye’ye, o kadar çok konuşur ki, dudaklarının iki tarafına beyaz köpük çarpardı. ‘Biz şunu yapacağız, okul açacağız, hayat şartlarınız değişecek…’” Herkes gitti silahlarını teslim etti. Daha sonra bu olay patlak veriyor ve başka bir sürecin içine giriliyor.”

ulusalkanal.com.tr

Yorumlar

melih akşimşek :

diyelimki dersim jandarma yüzünden patlak vermiş. muhtarın kjarısına tecavüz edilmiş. 1806 yılından bu yana 28 isyan olmuş hepsinde muhtar karısı yüzünden mi çıkmış. diğer isyanların sebeplerini de söyleseymiş ya dedeleri. niye ortak bir sebepden bahsetmiyor sebep olarak da yalanla kafa bulandırmaya çalışıyor.

Hüseyin Başar :

dedikodunun ne olduğunu bilmezse insan, hele bilgisi de kıtsa, elbette saçmalar.

mustafa cenap aytepe :

akpnin sıkılmasına gerek yok bin ayakkabı kutusu olsa kılıçtaroğlu bir kargaşayla üstünü örter akp ne zaman sıkışsa imdadına yetişiyor ...bence kılıçtaroğlu bir amerikan projesidir ancak bunu halk partiye oy verenler anlamalı ve baltı oka da vatana da sahip çıkmalı parti üyeleri rüyada hiçbgir şeyden haberleri yok deanki ....tıpış tıpış ardından gidiyorlar.

vedat savaş :

perinçek kk ya saldırıyor diye twt ler alıyorum ve soruyorum chp genel başkanı kemal kılıçdaroğlu'nun söyleşilerinden oluşan "öteki kemal" adlı kitabı perinçek mi yazmış?

vedat savaş :

eyyy kılıçdaroğlu bu açıklamanla yanlışlıkla seçimi kazanırsan firavun çok rahat edecek sen ona davidoğlunda daha iyi bir başbakan olacaksın bu anlaşılıyor yüce allahım seni konuşturuyorki belki görür bu millet sen diğer hainlerin güleryüzlü olanısın

abrek :

kadir mısıroğlu tipolojisi tam olarak.. ne belge, ne tutanak, ne isim vs vs.. hicbir sey yok.. ama iyi bir hikaye anlatımı var..

deniz :

seni chp başına abd feto getirdi 60 senedir chp li olarak sana oy verirsem vatanıma cumhuriyetime atama ihanet etmiş olurum chp ye demiyorun sana sen chp gittin ben yine chp liyim şimdilik vatan partiliyim

musa kazım :

dersim ısyanını başlatan seyıt rıza dır 89 aslerımızi şehit etti mazgirt koprüsünü havaya uçurdu emperyalıst guçlerden yardım ıstedı telefonları kestı.......v.s dersımli kemal bunları ıyı bilir.....

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder