banner864

Kilit adamı Suriye buldu 12 Aralık 2013, 17:29

Reyhanlı saldırıları ve Adana'daki mühimmat yüklü TIR olayında adı geçen Heysem Topalca'nın Suriye hükümeti tarafından yakalandığı iddia edildi. Topalca, ÖSO’nun Türkiye’deki toplantılarına da katılmıştı. El Kaide ve El Nusra örgütleriyle bağlantısı olmasına rağmen Türkiye’de iki kez gözaltına alınmış ancak serbest bırakılmıştı.
Reyhanlı patlaması, Adana’da TIR’da havan topu başlıklarının yakalanması, Suriye’ye mühimmat taşınması gibi olaylarda adı geçen Özgür Suriye Ordusu liderlerinden Heysem Topalca'nın Suriye hükümeti tarafından yakalandığı ileri sürüldü.

Hürriyet Gazetesi'nin haberine göre, ÖSO'ya bağlı Türkmen Cephesi'nin lideri olarak Türkiye’de uzun süre kalan Topalca, 4 Aralık’ta, İdlib’den Lazkiye’ye geçerken yakalandı.

Topalca, ÖSO’nun Türkiye’deki toplantılarına da katıldı. El Kaide ve El Nusra örgütleriyle bağlantısı olmasına rağmen Türkiye’de iki kez gözaltına alındı ancak serbest bırakıldı.

Topalca'nın adı Reyhanlı’daki çifte bombalı saldırılarda da geçmişti. Sorgulanan şüpheliler "Topalca, bizi tuzağa düşürdü. Reyhanlı’dan mal geçirmek için işbirliği yapıyorduk. Patlamada kullanılan minibüsler kaçakçılık için hazırlanmıştı" şeklinde ifade vermişti.

Heysem Topalca en son Adana’da dorsesinde 933 adet roket başlığı 10 adet farklı ebatta alüminyum boru bulunan TIR olayında gündeme gelmişti. Yine Heysem'in MİT muhbiri olduğu yönündeki iddialar basına yanmıştı.
 
ulusalkanal.com.tr
Etiketler

Yorum Gönder

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar