banner864

Kim bu tahşiyeciler? 15 Aralık 2014, 19:46

Peki kim bu tahşiyeciler? Örgüt ne zaman, nasıl ortaya çıktı? Dizilere ve köşe yazılarına nasıl konu oldu? Ergenekon kumpasında sahte irtica belgesiyle Tahşiyecilerin bağlantısı neydi? Haberimizi izleyelim.
Türkiye "TAHŞİYECİLER" adını Fethullah Gülen'in "Adlarına da tahşiyeciler derler, sonra da kalaşinkoflar verirler ellerine" konuşmasıyla ilk kez duydu.

Bu gruba yönelik operasyon da 22 Ocak 2010 tarihinde yapıldı. Dönemin İstanbul Valisi Muammer Güler açıklamıştı operasyonun ayrıntılarını... İşte bu operasyon, bugün F Tipi örgüte yönelik operasyonun gerekçesi oldu.

Peki Tahşiyeciler kimdi, bu operasyon nasıl planlandı?

Nur Tarikatından bir grup, Yen Asya grubundan Mehmet Doğan önderliğinde ayrılarak Tahşiye yayınevini kurdu. Bu grup Gülen cemaatine yönelik sert muhalefeti ile tanınıyordu. 5 yıl boyunca Tahşiye ve Rahle yayınevleri ile faaliyetlerini sürdürdü.

Tarih 6 Nisan 2009'a geldiğinde, Fethullah Gülen internette yayınlanan konuşmasında bu grubu hedef aldı.
Gülen, konuşmasında gruptan ilk kez "TAHŞİYECİLER" olarak bahsettti, grubun silahlandırıldığını iddia etti.

Operasyon bu konuşmanın ardından başladı. F tipi örgüt operasyonunda gözaltına alınan senarist ve yönetmenlerin görev aldığı dizilerde, tahşiyeciler konusu işlendi. Tahşiyeciler grubu, El Kaide bağlantılı bir örgüt olarak gösterildi. Zaman Gazetesi'ndeki köşe yazıları da aynı konuyu işledi.

Bu yayınların ardından polis operasyonu başladı. Tufan Ergüder ve Mutlu Ekizoğlu'nun başında olduğu polis ekipleri, gruba yönelik operasyon düzenledi. İddiaya göre operasyon için sahte deliller de üretildi.

Operasyon bununla da sınırlı değildi. Kamuoyunun Ergenekon tertibiyle yakından bildiği "Islak İmzalı belge" piyasaya sürüldü. Sahte belge de tıpkı Gülen'in konuşmasında olduğu gibi, dinci grupların silahlandırılması, evlerine belge yerleştirilmesi planlanıyordu.

ulusalkanal.com.tr

Yorumlar

cenap aytepe :

vah memleketim vah alem marsa gitdi bizim hali ahvalimize bakın yazık bu milletin özü olanlara azap ve üzüntüdeler

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder