banner864

Kim Jong-un, CIA'yı faka bastırdı 27 Nisan 2014, 14:55

ABD'nin, Aralık 2011’de Kuzey Kore liderliğini devralan 31 yaşındaki Kim Jong-un’u her bakımdam hafife almanın bedelini ödediği ortaya çıktı.
New York Times’a göre ABD istihbaratı ve gözlemcilerinin 2 yıl önce Kim hakkında anladıklarını sandığı her şey yanlış çıktı. Obama’ye verilen brifinglerde Kim’in güçlü eniştesi Çang Song-thaek’in denetiminde hareket edeceği söylendi. Ama Öyle olmadı. Obama’ya, kısa süre İsviçre’de eğitim almış Kim’in, dedesi ve babasından yadigar nükleer silah ve balistik füzeler yerine, ekonomiye ağırlık vereceği aktarıldı. Ama Kuzey Kore, ABD sahiline erişebilecek kıtalararası balistik füze projesi de baki kaldı.

NYT’ye göre, Kim, ABD istihbaratının beklediğinden daha öngörülemez, daha gözükara ve taktik açıdan daha becerikli çıktı. Obama’nın ‘stratejik sabır’ stratejisi ise sorgulanıyor. ABD Dışişleri’nden J. R. Revere, "Başarısız olduk. Yaptırım da dayatsak, teklif de sunsak, Kuzey’in ne nükleer silah geliştirmesini önleyebildik ne de silah bırakmasını sağlayabildik" dedi. Ancak Kuzey Kore, 2002’de ABD Başkanı George W. Bush tarafından ‘şer eksenine’ alınınca, ilk nükleer silahını üretmiş ve bu sayede Irak gibi işgal edilmekten kurtulmuştu.



Etiketler

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar