banner864

Kim kiminle koalisyon yapacak? İşte Ankara'da konuşulan 3 seçenek 02 Temmuz 2015, 19:33

Meclis Başkanlığı seçiminden sonra Ankra'da koalisyon hesapları da değişmeye başladı. Yanıtı en fazla merak edilen soru, "kim kiminle koalisyon yapacak?" Başkentte 3 seçenek konuşuluyor. Öncelik AKP-CHP koalisyonundaydı, ancak Meclis Başkanı seçimi ibreyi AKP-MHP koalisyonu olasılığına döndü. Son seçenek de erken seçim. Peki hangi seçenek ön planda. Koalisyon olursa kim kiminle işbirliği yapacak? İşte liderlerden gelen mesajlar.
Türkiye Büyük Millet Meclisi yeni başkanını seçti. AKP'nin adayı İsmet Yılmaz, 258 oyla 26. Meclis Başkanı oldu.

Şimdi dikkatler "hükümet nasıl kurulacak" sorusunun yanıtında. Hatta hükümetin kurulup kurulmayacağı bile tartışma konusu. Çünkü Deniz Baykal beklentisinin aksine İsmet Yılmaz'ın Meclis Başkanı olması hesapları alt üst etti. Koalisyon hükümeti ve azınlık hükümeti seçeneğinin yanında erken seçim konusu da gündeme geldi. 

MHP'nin 4. turda geçersiz oy kullanmasıyla "koalisyon hükümeti" seçeneğinin ibresi MHP'ye döndü. Ankara'da AKP-MHP koalisyonu ihtimali yükseldi yorumları yapılıyor. Başbakan Ahmet Davutoğlu da hem CHP'ye hem de MHP'ye sıcak mesajlar verdi.

MHP'nin tavrı ortada. AKP ile koalisyon fikrine yakın. Ancak şartları açılımın bitmesi ve 17/25 Aralık rüşvet ve yolsuzluk soruşturması dosyasının yeniden açılması.

Meclis Başkanı seçiminden sonra AKP'yle koalisyon CHP de kapı açtı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Davutoğlu ilkelerimizi kabul ederse elbette ki koalisyon olma ihtimali yüksektir." sözleriyle AKP kanadına bir kez daha mesaj gönderdi.

Ancak bunlar sadece "koalisyon" seçeneği. Ankara kulislerinde azınlık hükümeti yani erken seçim de konuşuluyor.

ulusalkanal.com.tr

Yorum Gönder