banner864

Kırmızılı Kadın davası başlıyor 13 Mayıs 2014, 13:45

Haziran Direnişi ve orantısız polis şiddetiyle özdeşleşen Kırmızılı Kadın'ın yüzüne biber gazı sıkan polis Fatih Zengin'in yargılaması başladı. İlk duruşmada 2 yıla kadar hapisle yargılanan sanık polis Zengin rapor alırken Ceyda Sungur o anları anlattı.
Haziran Direnişi'nin sembollerinden Kırmızılı Kadın'a gaz sıkan polisin yargılaması başladı.

İstanbul 18'inci Sulh Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmada "Kırmızlı Kadın" olarak sembolleşen Ceyda Sungur ifade  verdi. Sungur'un yüzüne yarım metre mesafeden biber gazı sıkan polis Fatih Zengin ise rapor alarak hakim karşısına çıkmadı.

İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi'nde araştırma görevlisi olan Sungur, yasal protesto hakkını kullandığını vurguladı. Sungur direnişe özdeşleşen bu görüntünün ortaya çıktığı anları bakın nasıl anlattı.

"Haziran Direnişi ve orantısız polis şiddetiyle özdeşleşen Kırmızılı Kadın'ın yüzüne biber gazı sıkan polis Fatih Zengin'in yargılaması başladı. İlk duruşmada 2 yıla kadar hapisle yargılanan sanık polis Zengin rapor alırken Ceyda Sungur o anları anlattı"

Sungur "sanık polis Fatih Zengin yarım metre mesafeden hiç bir uyarı yapmadan yüzüme biber gazı sıktı" dedi. Elindeki telsizle gaz kullanma talimatını veren polis müdüründen de şikayetçi olduğunu vurgulayan Sungur, amirin kimliğinin tespit edilmesini istedi.

Kırmızılı Kadın'ın yüzüne yarım metreden biber gazı sıkan sanık polis Fatih Zengin 'Görevi kötüye kullanma' suçundan iki yıla kadar hapisle yargılanıyor.

ulusalkanal.com.tr

Etiketler

Yorum Gönder