banner864

KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı'dan Erdoğan'a yanıt 27 Nisan 2015, 16:00

KKTC Cumhurbaşkanı, Erdoğan'ın "ağzından çıkanı kulağı duysun" sözlerine yanıt verdi.

CNNTürk canlı yayınına katılan KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı'nın konuşmasının satır başları şu şekilde:

"Valla ben şunu söylemek istiyorum. Dün sonuçlanan seçimler benim programımı düşüncelerimi ve sizlerle paylaştıklarımı halkıma anlatarak, halkımın onay verdiği düşüncelerdir.

Neden rahatsız olunuyor, iki kardeş ilişkisinden onu anlamakta zorlandım bir an için. Bu yavrunun büyümesini istemiyor mu Türkiye? Biz hep yavru mu kalalım? ayakta durmasını beceremeyelim mi? Artık yetişkin bir insan olmayalım mı?

Ben ne söylüyorsam o söylediklerimin arkasındayım. Ben sadece kulaklarımla duymuyorum, vicdanımla da hissediyorum. Yüreğimle de söylüyorum, beynimle de söylüyorum. düşündüklerimdir dilime vuranlar ve doğru olandır. Bu doğru olanlar yanlız kıbrıs türk halkı için doğrular değildir, türkiye ililişkilerim

Cumhurbaşkanlığı seçimini kazandığımın ilk gününde, böyle bir tartışmanın içine çekilmekten mutlu olduğumu söyleyemem. ama sayın Erdoğan bizim hakkımızda bir takım konular dinlemiş, bazı şeyler anlatılmış. O düşüncelerle bu şekilde konuştu herhalde. Ben Türkiye ile ilşkiyi istemeyen, bu konuda herhangi bir şekilde türkiye'yi dışlayan bir söylemde bulunmadım bugüne kadar.

Tam tersine sağlıklı ilişkiden bahsettim, doğru olanda budur dedim. Ama belli ki bu konuda farklı yaklaşımlar var. bunları otururuz değerlendiririz. Ama şu da bilinmelidir ki kıbrıs türk halkı, elbette anavatan sevgisini yüreğinde taşımaya devam edefektir. ancak bu topraklarda da artık rum toplumuyla başedebilme adına, kendi kimliğini kanıtlamak adına, yavruluktan bebeklikten kurtulup ayaklarının üzerinde durmak zorundadır.

Ben bunun aslında Türkiye'nin de yararına olduğunu ısrarla söylüyorum. Kıbrıs türk toplumunu, sürekli olarak bir yavru olarak görmenin doğru bir siyaset olmadığı kanaatindeyim. Burada bir devlet var. bu devleti de türkiye de tanıyor. Anavatan, yavru vatan söylemi yüreklerde olması gereken söylemdir. Ama iki eşit ilişki, ilişkiler küçüklükle büyüklükle ölçülmez. Bir devletimiz var, bir varlığız biz burada.

Bu varlığın artık kimliğiyle kişiliğiyle Türkiye tarafından tanınmasını istiyoruz."

Yorumlar

feyzi kanra :

hayırlısı neyse o olsun.

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar