banner864

Kobane’de Türkiye ile ABD karşı karşıya geldi 24 Eylül 2014, 09:34

Gerçeğe ulaşmanın tek bir yolu vardır: Kafadaki kalıplardan değil, olgulardan hareket etmek!

OLGULAR


Olgular açık:

- ABD, IŞİD’e karşı mücadele adı altında bir Koalisyon örgütlüyor.

- ABD Koalisyonunun baş destekçisi İsrail.

- AKP iktidarı iki cepheden baskı altında. Bir yanda patron durumundaki ABD, onu Koalisyona katılmaya zorluyor. Karşı tarafta Türk Silahlı Kuvvetleri ve sermaye sınıfı dahil milli güçler, Türkiye’nin ABD planına teslim olmasına karşı çıkıyor. Çünkü bu sürecin Türkiye’yi kargaşalığa ve bölünmeye götüreceğini saptıyorlar.

- Tayyip Erdoğan yönetimi, ABD’nin örgütlediği Koalisyona girmedi. Bir tek “insani yardıma katılırım” dedi. İncirlik’in kullanılmasına izin verilmedi.

- Türk Silahlı Kuvvetleri, ABD planına karşı koyuyor. Bu tutumunu eylemiyle göstermek yanında, E. Org. Edip Başer’in ağzından ayrıntılı olarak açıkladı (Hürriyet, 22 Eylül 2014).

- ABD hakim sınıfları içinde özellikle İsrail’e yakın olanlar, “Artık bizim Ortadoğu’daki müttefikimiz Türkiye değil, Kürt örgütleridir” yollu görüşler seslendiriyorlar.

- ABD, 26 Eylül 2014 günü Washington’da “New Kurdish Reality in Middle East” (Ortadoğu’da Yeni Kürt Gerçekliği) başlığıyla bir konferans düzenledi. Toplantıda HDP’yi Selahattin Demirtaş, CHP’yi ise Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu temsil edecek. Böylece CHP, ABD’nin avucunun içinde PKK ile resmî işbirliğine başladı. CHP Kahramanmaraş Milletvekili Durdu Özbolat, Pazartesi günü Hamburg’ta “CHP’nin HDP ile ittifak yapmasını” savundu. ABD’nin CHP+HDP/PKK ittifakı tasarımı artık su yüzüne çıktı.

- Türk Ordusu, güney sınırımızda bir tampon bölge oluşturmak istiyor. Tampon bölgeye ABD ve PKK karşı çıkıyor.

- IŞİD, Ankara yönetimi ile müzakereler sonucu rehineleri serbest bıraktığını açıkladı. AKP Hükümeti bu açıklamayı doğruladı.

- IŞİD, Suriye’nin kuzeyinde PKK ve PYD’nin üzerine yürüdü. PKK silahlı güçleri direnemedi, büyük kayıplar verdi. PKK’nın Rojava iddiasının dayanıklı olmadığı ortaya çıktı. ABD, IŞİD’i bombalayarak PKK’nın imdadına yetişti. PKK, Güneydoğu’da halk içinde itibar kaybediyor. İmralı’dan Kandil’e kadar PKK’nın bütün kanatlarında telaş gözüküyor. Murat Karayılan, “Çözüm süreci bitti” dedi ve Türkiye hükümetinin PKK’nın üzerine IŞİD’i sürdüğünü belirtti. Aynel Arap’ta (Kobane’de) ateşe sürülen örgütler üzerinden Türkiye ile ABD karşı karşıya geldi.

- ABD, IŞİD saldırısı karşısında Kürt örgütlerine silah veriyor ve bir Peşmerge Ordusu kurmaya çalışıyor.

- Türk Silahlı Kuvvetleri, Suriye’den gelen Kürt göçüne kucak açtı, fakat PKK’nın Kobane’ye geçişini engelliyor. ABD ise, çift yönlü geçişe izin verilmesini istiyor.

- Türkiye Solunda PKK ile işbirliğine karşı eğilim hızla güçleniyordu. IŞİD saldırıları üzerine bir kesim Solcular, “Kobane’yi savunma” sloganlarıyla yeniden ABD’nin kucağına düştüler. Saddam dönemindeki gibi oldu.

- Bölge ülkeleri, İran, Suriye ve Rusya, bir yandan IŞİD’in tasfiyesini istiyorlar, öte yandan ABD’nin iflas eden BOP tasarımını canlandırmak için yeni bir girişimde bulunduğunu da saptıyorlar.

- Türkiye’nin ve diğer bölge ülkelerinin millî güçleri, ABD’nin Irak ve Suriye’yi bölerek Kürt Koridorunu açmak peşinde olduğunu görüyorlar. Bu girişimin Türkiye’nin toprak bütünlüğünü de hedef aldığı herkes tarafından gözlemleniyor.

SAFLAŞMA

Sonuç olarak Batı Asya’da ABD emperyalizmi ve işbirlikçileri ile Bölgenin Mazlum Ülkeleri karşı karşıya geldi. Her iki taraf, IŞİD örgütünü birbirine karşı kullanan siyasetler geliştiriyor.

ABD’nin bölgedeki güvenilir müttefiki İsrail.

Kürt örgütleri, Barzanistan ve PKK, varlıklarını ABD’ye borçlu oldukları bilinciyle hareket ediyorlar, stratejik piyon konumundalar.

ABD’nin Türkiye’de şu anda PKK ile birlikte en sadık işbirlikçisi CHP oldu.

ÇÖZÜM

Çözüm, bölge ülkelerinin ittifakında. Öncelikle Türkiye, Suriye, Irak ve İran. Onlarla birlikte Azerbaycan, Lübnan ve Mısır, Batı Asya’yı bölücü ve Ortaçağlı terörden temizleyecek biricik kuvveti temsil ediyorlar.

Bölgede barış, kardeşlik ve özgürlük, ancak Bölge ülkelerinin birliğiyle sağlanabilir.

Doğu Perinçek
Aydınlık/ROTA

Etiketler

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar