banner864

Komisyon toplanamadı! 18 Temmuz 2014, 18:38

4 eski bakanla ilgili kurulan TBMM Soruşturma Komisyonu, salt çoğunluk sağlanmadığı için toplantı yapamadı.
Muhalefet milletvekilleri, 4 eski bakanla ilgili kurulan TBMM Soruşturma Komisyonu'nu toplantıya çağırdı. Toplantıya Komisyon Başkanı Hakkı Köylü ile AKP'li milletvekilleri katılmadı.

CHP, MHP ve HDP'li komisyon üyeleri ise buna tepki gösterdi. 4 eski bakanla ilgili kurulan Meclis Soruşturma Komisyonu'nu muhalefet milletvekilleri saat 15.00'da komisyon salonunda toplanmak üzere çağırdı.

Muhalefet milletvekilleri komisyon salonunda hazır bulunurken, komisyon başkanı AKP Kastamonu Milletvekili Hakkı Köylü ve AKP'li 8 komisyon üyesi toplantıya katılmadı. Bir süre bekleyen muhalefet milletvekilleri ardından tutanak tutarak komisyon salonundan ayrıldı.

Komisyonu toplantıya çağırmak için vekillerin 3'te 1'inin imzası yetiyor. Ancak komisyonun toplantı yapabilmesi için salt çoğunluğun sağlanması gerekiyor. Soruşturma komisyonunda AKP'den 9, CHP'den 4, MHP ve HDP'den 1'er milletvekili yer aldığı için muhalefet partileri salt çoğunluk için gereken 8 milletvekili sayısına ulaşamadı.

İlk toplantıda başkanlık divanını iktidar partisinin kendi eline geçirdiğini belirten komisyon üyesi MHP Kahramanmaraş Milletvekili Mesut Dedeoğlu; "Fezlekeleri dizin pusulaları eksik olduğunu iade ederek komisyon başkanı iade etti. Bugün saat 15.00'da yapılması gereken iç tüzüğe göre 3'te 1 imzayı toplamamıza rağmen başkan komisyonu toplamadı. Muhalefet haricinde kimse gelmedi" dedi.

CHP İzmir Milletvekili Ali Rıza Türmen ise; "İç tüzüğün 26'ncı maddesi gereğince bu komisyon üyelerinin 3'te 1 komisyon üyelerini toplantıya davet etti. 3'te 1 çoğunluk komisyonu toplantıya davet edince yapılması gereken başkan komisyonu çağırır ve toplantı için yeterli sayı olup olmadığını bakar. Ancak başkan bizim davetimizi görmemezlikten geldi. Bizde toplantı odasında oturduk bekledik. Kimse gelmeyince de zabıt tuttuk ve ayrıldık. Başkan iç tüzüğü ihlal etmiştir" diye konuştu.

CHP İzmir Milletvekili Erdal Aksünger ile HDP Batman Mliletvekili Bengi Yıldız'da toplantının yapılmamasına tepki gösterdi ve Komisyon Başkanı Hakkı Köylü'yü eleştirdi.

Fırat KESKİNKILIÇ / ANKARA (DHA)

Yorum Gönder