banner864

Komisyonlar olası ortaklara sunulacak olan metni hazırladı 20 Temmuz 2015, 20:17

Hükümeti kurmak için 34 gün kaldı. Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun talimatıyla oluşturulan komisyonlar, koalisyon için "taslak protokol metni" hazırladı. Taslakta, seçim barajının indirilmesinden, atamaların 4'lü kararnameyle yapılmasına kadar bir dizi yenilik bulunuyor. Bu metin ve ilk tur görüşmeler, yarın AKP'nin yetkili kurullarında ele alınacak. Hafta boyu CHP ile temaslar yapılacak.
Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun talimatıyla oluşturulan, komisyonlar çalışmalarını hızlandırdı. Komisyonlar, olası bir koalisyon için taslak protokol metni de hazırladı.

Taslakta, yargıdan seçim sistemine kadar birçok alanda yenilikler bulunuyor.

Protokol metninde, "dörtlü kararname mekanizmasına" geri dönülmesi ön görülüyor. Bu yöntemle, bakanlık ve bağlı kuruluşlardaki atamalarda bütün ortakların onayı şart koşuluyor.

Potokol taslağında yüzde 10’luk seçim barajının düşürülmesi de yer alıyor. Yeni oran ise ortak olunan partiyle birlikte kararlaştırılacak.

Yurtdışı seçmenlerin, seçim döneminde Türkiye’de olmaları durumunda, pasaport göstererek oy kullanmalarının yolu açılacak.

HSYK'da ikili bir yapı kurarak, Kurul'un Hâkimler Kurulu ve Savcılar Kurulu olarak ikiye bölünmesi, HSYK üyelerinin Meclis’te seçilmesi hedefleniyor.

Protokolün gerçekleşmesi için anayasada da düzenleme yapılacak. Bu düzenlemelerin olası bir seçimde uygulanabilmesi sağlanacak.

Protokolde, ortaya çıkacak krizleri çözmek için bir ekip kurulması öneriliyor. Liderlere bağlı olan bu ekip, muhtemel krizleri kamuoyuna yansımadan çözecek.

Bu protokol taslağı ve ilk turun sonuçları AKP'nin yetkili organlarında ele alınacak. Bu nedenle gözler Salı gününe çevrildi.

Bir yandan da öncelik verilen CHP ile görüşmeler sürecek. CHP ile nihai sonuca ulaşıncaya kadar diğer partilerle temas olmayacak.

Hükümet kurmak için 34 gün süre kaldı. Başbakan Davutoğlu'nun hafta sonuna doğru bir kez daha Kemal Kılıçdaroğlu ile görüşeceği ifade ediliyor.

ulusalkanal.com.tr


Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar