Komutanlar neden İşçi Partisi'ne üye oluyor? Al Jazeera Türk bu konuya mercek tuttu 24 Kasım 2014, 11:40

Balyoz ve Ergenekon davalarında yargılanan birçok emekli subay İşçi Partisi'ne katıldı. Komutanlar İşçi Partisi'ne katılmalarının nedenlerini Al Jazeera Türk'e konuştu.
Balyoz ve Ergenekon davalarında yargılanan birçok emekli subay İşçi Partisi'ne katıldı. Komutanlar İşçi Partisi'ne katılmalarının nedenlerini Al Jazeera Türk'e konuştu.

Albay Hasan Atilla Uğur, Abdullah Öcalan’ı sorgulayan komutan. Jandarma subayı olarak göreve başlayan Hasan Atilla Uğur komando kursu gördü ve kendi anlatımına göre, bu noktadan sonra da kariyeri terörle mücadele alanında geçti. Sadece PKK değil, Türkiye’de faaliyet gösteren diğer örgütlerle mücadelede yer aldı.

Uğur, "Ergenekon" ve "Balyoz" soruşturmaları kapsamında 1 Temmuz 2008'de gözaltına alınıp tutuklandı.

Cezaevinden genel başkan yardımcılığına

Emekli Albay Uğur, İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek'le cezaevinde tanıştığını söylüyor.

“Sözde Ergenekon ve Balyoz davalarında Türkiye’de iki kurum hedef alındı. Biri İP diğeri de TSK’nın seçme subay ve astsubayları, generalleri. Onları cezaevinde gördüğüm zaman şunu anladım: Mustafa Kemal Atatürk ilkelerine gönülden bağlı insanlar. Özellikle uydurma Ermeni soykırımının yalan olduğu konusunda Sayın Doğu Perinçek’in Avrupa’da sergilediği dik duruş ve orada yargılanması, tutuklanmayı dahi göze alması gerçekten de dikkatimi celp etti. Netice itibarı ile bu insanlarda ahde vefayı gördüm, bu insanlarda bir disiplin gördüm, vatana ve millete bağlılığı gördüm. Ben de zaten bu vatan için ömrünü ortaya koymuş bir Türk milliyetçisiyim. Netice itibarı ile bir Türk subayıyım. Bu nedenle bana yaptıkları teklifle, hiç tereddüt etmeden, 2013 yılı Aralık ayında İP saflarına katıldım. Cezaevindeydim o zaman.”

“TSK mensupları İP’yi farklı buluyor”


Uğur, Mart 2014’te tahliye edildi. Uğur’a göre genel başkan yardımcılığı görevini yürüttüğü İşçi Partisi, Türk Silahlı Kuvvetleri mensuplarının yıllarca korumak için eğitildiği değerlerle bire bir örtüşüyor:

“İşçi partisinin özellikle de Ergenekon ve Balyoz sürecinde, Ermeni soykırımı meselesinde, açılım diye adlandırılan ve anaların ağlamaması için ortaya atılan ama anaları daha da çok ağlatacak olan vatan bölünmesi sürecinde gösterdiği tutum ve duruş emekli TSK mensuplarını çok etkiledi. İP teşkilatlarında emekli subay ve astsubayların çok olduğunu görüyorum. Diğer partilerde bu oran nedir bilmiyorum. Ancak bizim partide yoğun olarak TSK emeklilerinin bulunduğunu biliyorum. Bu bir sebep değil, sonuçtur.”Hava Kuvvetleri'nden İşçi Partisi'ne

Hava Harp Okulu'ndan 1976 yılında mezun olan emekli Tümgeneral Beyazıt Karataş da Balyoz davasından tutuklu yargılanıyordu. 30 Ağustos 2012 tarihinde, Hadımköy cezaevinde tutuklu iken, Askeri Şura Kararıyla emekli edildi. Beyazıt Karakaş, siyasete atılmaya tutukluyken karar veren İşçi Partili askerlerden:

“Ben askerken siyasete atılmayı hiç düşünmemiştim. Ancak bizi bu kumpas davalarla Türk Silahlı Kuvvetlerinden ayırdıktan sonra bir değerlendirme yapmak zorunda kaldım. Bir yol ayrımında kaldım. Dolayısıyla da bunlarla mücadele etmem gerektiğine inandım. Bunu en iyi İşçi Partisi’nin yapacağına inandığım için bu kumpasçılarla, ülkemizin başında olan bu insanlarla daha iyi mücadele etmek ve milli bir hükumet kurmak için adresin İşçi Partisi olduğuna karar verdim.”


“Bizi yalnız bıraktılar”


Karataş'a göre, Cumhuriyet Halk Partisi ve Milliyetçi Hareket Partisi Ergenekon ve Balyoz davaları ile ilgili net bir duruş sergilemedi:
“Silivri mahkemelerinde yargılandık, hiçbir siyasi parti arkamızda durmadı. Bunun bir kumpas olduğunu görmelerine rağmen hiçbir siyasi parti, başlangıçta arkamızda durmadı. Başlarda diyorum çünkü ilerleyen süreçte, gerek Cumhuriyet Halk Partisi gerekse Milliyetçi Haraket Partisinden bazı isimler bize destek verdi. Ama bunları toplasanız 20 ile 25 kişi arasındadır. Ama partilerin lider kadrosu başlangıçta bu kumpas davalara karşı tepki göstermediler. Size sahip çıkmamışlar, TSK’lere bir kumpas olduğunu bilmelerine rağmen arkanızda durmamışlar. Dolayısıyla da siyasete atılacaksam bu şekilde bir tavır takınan CHP ve MHP saflarında bunu yapmam mümkün değildi.”

ulusalkanal.com.tr
Etiketler

Yorumlar

geç de olsa :

ip ve perinçek bu millete yaptığı hizmetleriniz vatanseverlerce unutulmayacak.

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar