banner864

Komutanlar tazminat istedi 26 Eylül 2014, 12:50

Balyoz davasında beraatlerine karar verilen komutanlar, tutuklu kaldıkları süre ve yaşadıkları hak kayıpları için tazminat davaları açtı. 3 Komutan açtıkları davalarla 3, 7 milyon lira tazminat istedi.
Balyoz davasında beraati kesinleşen komutanlar, 3 milyon 700 bin liralık tazminat davası açtı.

Balyoz davasında 32 ay tutuklu yargılanıp Yargıtay kararı ile beraat eden emekli Korgeneral Halil Helvacıoğlu 1 milyon 555 bin lira, emekli Kurmay Albay İsmet Kışla 1 milyon 40 bin lira, Muvazzaf Deniz Albay Hakan Ilıca ise 1 milyon 100 bin lira tutarında tazminat istemiyle dava açtı.

Korgeneral Helvacıoğlu tahliyesinin ardından Ağustos 2014'te, Kurmay Albay İsmet Kışla ise 2013 Şura'sında emekli edildi.

Korgeneral Helvacıoğlu Sincan Ağır Ceza Mahkemesi'ne, Kurmay Albay İsmet Kışla Bakırköy Ağır Ceza Mahkemesi'ne, Deniz Albay Ilıca ise İstanbul Anadolu Ağır Ceza Mahkemesi'ne başvurdu.

Yasa gereği, hakimlere tazminat davası açılamıyor. Komutanlar bu nedenle haksız yere tutuklu kaldıkları süre ve dava boyunca yaşadıkları hak kayıpları için tazminat davalarını hazineye açtı.

Hazinenin yargılama sonunda mahkemenin belirleyeceği tazminat tutarını Balyoz hakimlerinden tahsil etmek için rücu davası açma hakkı bulunuyor.

Yargıtay 9 Ceza Dairesi, 9 Ekim 2013'te 3 komutanın beraatine karar vermiş, davaya yeniden bakmakla görevli Anadolu 5. Ağır Ceza Mahkemesi de 24 Haziran 2014'te Yargıtay'ın beraat kararlarına uyulmasına hükmetmişti.

ulusalkanal.com.tr

Yorumlar

zuhal sonmez :

ohhhh işte böyle olur sonunu hiç düşùnmediniz dimi.hadi bakalım ayıklayın pirincin taşını

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder