banner864

Koruma girişimleri sonuç verdi: Çin'in panda nüfusu %17 arttı... 01 Mart 2015, 19:56

Devlet anketlerine göre Çin'de pandaları koruma adına yapılan girişimler sonuç göstererek, doğal ortamda yaşayan panda nüfusunun son senelerde %17 artmasını sağladı. Bu rakam Çin Orman İşleri Bakanlığı yetkililerine göre 2132 pandaya tekabül ediyor.

Bu büyük pandalar Çin'in sadece Sichuan, Shaanxi ve Gansu bölgelerinde bulunuyor. Pandaların yaşadıkları alan da son yıllarda artış göstererek %12 arttı ve 2,5 milyon hektarı buldu.

WWF'e göre bu artış Çin hükümeti ve halkı tarafından alınan pandaları ve yaşadıkları alanlarını koruma kararlarının bir sonucu.

Çin'de bulunan 67 tane panda doğa rezervlerine rağmen, hayvanların % 33'ü vahşi ortamda yaşayıp, 319 hidroelektrik santrali, yaklaşık 270 km'lik yüksek voltaj elektrik kabloları ve 25 turistik mevki gibi modern çağın getirdiği zorluklarla boğuşmakta.

Bölgedeki sosyal-ekonomik nedenlerden dolayı 223 pandanın hala tehdit altında olduğunu belirten yetkililer, Çin'in pandalarını korumasını ciddiye aldıklarına vurgu yapıp, bu anketin gerçekleşmesi için 2000 kişinin 33 ay boyunca bu proje üzerinde çalıştıklarını belirtti.

Yıllar boyunca "Panda diplomasisi" olarak da bilinen, Çin'in Tang hanedanlığına, 624-705 yılları arasına dayanan bu gelenekte, yabancı ülkelerle olan ilişkilerde destek olarak kullanılan pandalar, 1972 senesinde komünist devlet zamanında tümden kopmuş olan Çin-ABD diplomatik ilişkilerin ABD başkanı Nixon'a hediye edilen bir çift panda sayesinde buzların erimesi sağlanmıştı.

Şu ana kadar 42 panda yavrularıyla birlikte 12 ülkeye ödünç verilmişti.

ulusalkanal.com.tr


Etiketler

Yorum Gönder