banner864

Kritik zirve başladı! 04 Eylül 2014, 14:11

2 gün sürecek NATO zirvesi, Galler'in başkenti Cardiff'te başladı. Rusya'ya karşı atılacak adımların kararlaştırılacağı Zirve'de, Ukrayna krizi başlıca konu oldu. Rusya'nın çözüm planını NATO Genel Sekreteri eleştirdi, ancak Ukrayna lideri ile yapılan mini zirvenin ardından, Ukrayna Cuma orduya ateşkes emri vereceğini açıkladı.
NATO zirvesi Galler'in başkenti Cardiff'te başladı. Zirvede Türkiye'yi Cumhurbaşkanı Erdoğan temsil etti.

NATO Genel Sekreteri Rasmussen'in açıklamalarına göre, toplantı NATO tarihindeki en kritik zirve. Çünkü bu zirvede, Rusya'ya karşı atılacak adımlar belirlenecek. Bu kapsamda en önemli gündemi Ukrayna krizi ile Doğu Avrupa'ya konuşlandırılacak acil müdahale birlikleri oluşturuyor.

"Soğuk Savaş stratejisine geri dönülüyor" şeklinde yorumlanan bu hamleleri gerçekleştirmek için NATO'nun ve Amerika'nın işi zor. Zira, ticaret ve enerji alanındaki ilişkileri nedeniyle Fransa, İtalya, İspanya ve en önemlisi de Almanya'dan Rusya'ya karşı atılacak adımlara itiraz sesleri yükseliyor.

Acil müdahale birlikleri için ise hem zaman hem de mali kaynak gerekiyor. NATO Transformasyon Komutanı General Jean-Paul Palomeros, acil müdahale brilikleri için en az 6 ay gerektiğini ve bu birliklerin İttifak'a maliyetinin yıllık birkaç yüz milyar Avro'ya malolacağını söyledi.

Ukrayna ile ilgili zirve sırasında önemli gelişmeler yaşandı. Zirve öncesi NATO Genel Sekreteri Rusya'nın Ukrayna için sunduğu 7 maddelik çözüm planını eleştirdi, "Rusya birliklerini Ukrayna sınırından çekmesini ve Doğu Ukrayna'ya verdiği desteği sonlandımalı" dedi.

NATO toplantısna davetli olan Ukrayna Cumhurbaşkanı Peter Poroşenko Alman, İngiliz, Amerikan, Fransız ve İtalyan mevkidaşlarına Ukrayna'daki durumla ilgili özel bir brifing verdi. Brifingin ardından Ukrayna'dan ateşkes kararı çıktı. Poroşenko'nun Cuma günü saat 14:00’dan itibaren Ukrayna ordu birliklerine ateşkes emri verileceği duyuruldu.

Çözüme yönelik atılan bu adımın yanında, askeri alanda verilen kararlar gerilimi yüksek tuttu. Amerika ve NATO'nun öncülüğünde Ukrayna'da 16-26 Eylül arasında bir askeri tatbikat yapılacağı duyuruldu. Bin 300 askerin katılacağı tatbikata 13 ülke katılacak. Katılımcılar arasında Litvanya, Moldova gibi eski Sovyet ülkelerinin yanı sıra, Rusya'nın güney komşuları Azerbaycan ve Gürcistan da bulunuyor.


ulusalkanal.com.tr
Etiketler

Yorum Gönder