banner864

'Kum Şûrası'nda Cemaat'e tırpan 05 Temmuz 2014, 11:45

Ağustos'ta toplanacak olan YAŞ öncesi Antalya'da 'Kum Şûrası' gerçekleştirildi. Komutanlar terfi anketlerini değerlendirdi. TSK'daki Cemaat yapılanması için de temizlik kararı alındı
Ağustos'ta toplanacak olan YAŞ öncesi Antalya'da 'Kum Şûrası' gerçekleştirildi. Komutanlar terfi anketlerini değerlendirdi. TSK'daki Cemaat yapılanması için de temizlik kararı alındı

Antalya'da Karpuzkaldıran tesislerinde toplanan orgeneral ve oramiraller, ağustos ayının ilk haftasında toplanacak olan Yüksek Askeri Şura'nın (YAŞ) gündemindeki konuları ele aldılar. Toplantıda, YAŞ'a başkanlık edecek olan başbakana iletilecek mesaj da belirlendi.

Bu toplantılara, Karpuzkaldıran'ın kumsalı nedeniyle "kum şûrası" adı veriliyor. Ankara'da yıllardır Genelkurmay'ı izleyen deneyimli bir gazeteci, "Kum"da yapılan toplantıların YAŞ kararlarını belirleyen en önemli toplantı olduğunu belirtiyor.

YAŞ ÖNCESİNDE SON TOPLANTI

"Kum" toplantıları geleneksel olarak her yıl yapılıyor. Toplantı, ortam dinlemesi veya 'böcek'e karşı bir önlem olarak açık alanda, 'kum'da gerçekleştiriliyor. Toplantıda herkes fikrini özgürce söylüyor, bazen sert tartışmalar yaşanıyor. "Kum Şûrası" genellikle bütün komutanların bir arada olduğu TSK'nın geleneksel yaz tatbikatları sonrasında yapılıyor.

"Kum şurası" için çoğunlukla Karpuzkaldıran, son yıllarda bazen Bodrum'da bir askeri dinlenme tesisi tercih ediliyor. Bu yılın "kum şurası" Karpuzkaldıran'da haziran ayının son haftasında yapıldı.

'BİRİNCİ ANKET' GÖRÜŞÜLDÜ

YAŞ öncesinde, genellikle şubat ayında bütün kuvvetlerde, general ve amiralliğe yükselecek olan albaylar ile korgeneralliğe kadar bir üst rütbeye yükselecek olan general ve amiraller hakkında bir anket düzenleniyor. Buna "birinci anket" deniliyor. Bu anketin özelliği yükselecek komutanlarla ilgili alt kademelerin görüşlerini yansıtmış olması. Dolayısıyla "kum şurası"nda esas olarak TSK'nın alt kadroların görüşleri etkili oldu. Bu anketin sonuçları orgeneral ve oramirallere sunuluyor. Onlar da kendi değerlendirmelerini ekleyerek sonucu kuvvet komutanları, jandarma genel komutanı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı'na iletiyorlar. İşte "Kum"da bu birinci anket değerlendiriliyor. Bu süreç içinde cumhurbaşkanı ve başbakanın görüşleri de alınıyor. YAŞ'a, üzerinde aylarca çalışılan ve daha önceden kesinleşen bu kararları onamak kalıyor.

CEMAAT'E KARŞI KESİN TUTUM

Aydınlık, "Kum Şûrası"nı izleyen bir askeri yetkiliyle görüştü. "Kum Şûrası"nda alınan kararların en önemlisi, TSK içindeki Cemaat mensuplarına karşı kesin bir tutumun belirlenmesi oldu. TSK'dan ihraç kararlarında bu yıl yapılan bir yönetmelik değişikliğiyle YAŞ devre dışı bırakılmıştı. TSK'dan ayırma cezası ile ilgili karar vermek üzere Genelkurmay Başkanlığı ile kuvvet komutanlıkları, Jandarma ve Sahil Güvenlik Komutanlığı'nda birer Yüksek Disiplin Kurulu oluşturulmuştu.

İşte "Kum Şûrası"nda, disiplin kurullarının aldığı ihraç kararları ile yukarıda sözünü ettiğimiz "birinci anket" değerlendirildi. Aydınlık'ın ulaştığı bilgilere göre, "Kum"da alınan karar, "Cemaat'in beli bükülecek" şeklinde özetleniyor. "Geçen yıl 'kum' kararlarında Cemaat etkin olmuştu. Şimdi durum değişti" deniliyor. "Birilerinin gideceği" ifade ediliyor fakat "gideceklerin" sayısı ve isimleri verilmiyor. Ancak TSK'da Cemaat'in tasfiyesi için ilk ve en önemli adım olacağı ve "devamının geleceği" kaydediliyor.

341 GENERAL VE AMİRAL KADROSU VAR


TSK Personel Kanunu'na göre orduda 301 general kadrosu var. Ancak TSK'nın son açıkladığı rakamlara göre 341 general/amiral görev başında görünüyor. Görev süresi uzatılanlar (temdit) mevcut kanundaki 301 kontenjanının dışında tutuluyor. Bunlar arasında Balyoz davasından hüküm giydikten sonra Anayasa Mahkemesi kararıyla tahliye olan 12 general de bulunuyor. Genelkurmay'dan yapılan açıklamaya göre, 38 bin 921 subay, 95 bin 138 astsubay, 23 bin 380 uzman jandarma, 51 bin 915 uzman erbaş, 3 bin 136 sözleşmeli erbaş ve er olmak üzere, toplam 212 bin 831 uzman personel bulunuyor. Yedek subay sayısının 8 bin 490, erbaş/er sayısının ise 400 bin 821 olduğu TSK'da, toplam 409 bin 311 yükümlü personel yer alıyor.

'40 PARALEL PAŞA' 'KUM'DAN SIZDI

Akşam gazetesinin 27 Haziran 2014 tarihli "Karargâhta 40 paralel paşa!" manşetinin "Kum Şûrası"ndan sızdığı öne sürülüyor. Akşam'ın haberinde, 40 general ve amiralin 'örgüte' çalıştığının tespit edildiği, hatta bir kuvvet komutanın da "paralellere hizmet ettiği" belirtiliyordu.

Habere göre, F Tipi'ne hizmet eden paşaların, "20'si tuğgeneral ve 5'i bölge komutanı, 7'si tuğamiral, diğerleri tümgeneral ve tümamiral düzeyinde"ydi. Aydınlık'a konuşan kaynaklar, bu haberdeki bilgilerin büyük oranda doğru olduğunu teyit ediyor. Hatta, "5 bölge komutanı"nın yerleri ve isimleri bile sayılıyor!

YÜKSEK ASKERİ ŞURA (YAŞ) NEDİR?

YAŞ yılda iki kez toplanıyor.

İlki ağustos ayında yapılıyor ve asıl önemli olan bu toplantı oluyor. YAŞ'ın ağustos toplantısında terfi edecek, rütbede bekleyecek olan (temdit) askerlerin durumu görüşülüyor. Bu yıl çıkarılan yönetmelikle ihraç kararlarında YAŞ devre dışı bırakıldı. Anayasa'ya göre YAŞ toplantıları Başbakan'ın başkanlığında gerçekleştiriliyor. YAŞ'ın diğer üyelerini Genelkurmay Başkanı, kuvvet komutanları, Milli Savunma Bakanı, Jandarma Genel Komutanı ve TSK bünyesindeki orgeneraller ve oramiraller oluşturuyor.

Hikmet Çiçek / Aydınlık

Yorumlar

cenap aytepe :

bu işler ne zaman oldu.

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar