Kumpas şehitleri 02 Mayıs 2014, 16:41

Murat Albay kumpasın son kurbanı oldu. 2007'den bu yana Ergenekon ve Balyoz tertiplerinde 13 kişi şehit oldu.
2007 yılında başlatılan Ergenekon, 2009 yılında başlatılan Balyoz operasyonlarıyla Türkiye'nin yurtsever aydınları acımasızca hedef alındı. Kurmay Albay Murat Özenalp'in son kurbanı olduğu tertiplerde, bundan önce de 13 şehit verildi.

Kimi cezaevi koğuşunda... kimi son anda kaldırıldığı hastane odasında ya da onur intiharlarıyla şehit düştüler.

KUDDUSİ OKKIR

Takvimler 6 Temmuz 2008'i gösterirken Kuddisi Okkır, tertibin ilk kurbanı olarak can verdi. Okkır, olmayan örgütün finansörü olarak gösterildi. Cezaevinde kansere yakalandığında ise tedavi için parasının bile olmadığı ortaya çıktı. Ölüm döşeğindeki Okkır'ın onlarca tahliye talebi reddedildi. Okkır tahliye edildi, ancak 5 gün sonra yaşama veda etti.

ABDÜLKERİM KIRCA


19 Ocak 2009'a gelindiğinde Türkiye çarpıcı bir intiharla sarsıldı. Emekli Albay Abdülkerim Kırca da kumpa ekibi ve PKK'nın iftira kampanyasına dur dedi. Şakağına dayadığı tetiğe peşi sıra basarak hayatına son verdi.

KAŞİF KOZİNOĞLU


MİT Orta Asya Başmüşaviri iken tutuklanarak Silivri Cezaevi'ne konulan Kaşif Kozinoğlu da duruşmasına 13 gün kala hayatını kaybetti. Şüpheli ölümü aydınlatılmayan Kozinoğlu, Başbakan Erdoğan'ın İsviçre'de 8 ayrı hesap belgelerinin Alman devletin olduğunu açıklamıştı.

ALİ TATAR

Deniz Yarbay Ali Tatar önce tutuklandı, sonra serbest bırakıldı. Bir kez daha kapısına gelmelerini onuruna yediremedi, tabancasına sarıldı. Suikast yapacağı iddia edilen komutanları tabutunn önünde selam durdu...


BERK ERDEN

Ancak ne kumpaslar ne de alçaklıklar sona erdi. Kumpasçıların ahlaksızca hedef aldığı Deniz Kurmay Albay Berk Erden de beylik tabancısıyla son verdi hayatına.

İLHAN SELÇUK

Gladyo, Türk solunun mihenk taşlarından İlhan Selçuk'u da hedef aldı. 83 yaşında sabaha karşı 04.30'da evi basılan Selçuk 2 gün gece gündüz sorgulandı. Serbest bırakıldı ancak yorgun bünyesi bu tempoya dayanamadı ve geçirdiği kalp krizini atlamadı.

UÇKUN GERAY

Hocaların hocası Profesör Doktor Uçkun Geray da 70 yaşındaydı, kumpasçılar kapısını çaldığında. Gündüzleri sorgulandı, geceleri karayoluyla İstanbul, Konya, Adana üçgeninde dolaştırıldı. İlaçlarını alması da engellenenince Geray ağır hasarla çıktı, 80 saatlik bu maratondan. Önce böbrekleri çekti iflas bayrağını, ardından kalbi buraya kadar dedi.

TÜRKAN SAYLAN

79 yaşında, kanser tedavi gördüğü evinde gözaltına alınan ÇYDD Başkanı Türkan Saylan operasyonun üzerinden bir ay bile geçmeden hayatını kaybetti.

TEOMAN KOMAN

Kanser olduktan sonra tahliye edilen isimlerden biri de Eski Jandarma Genel Komutanı Emekli Orgeneral Teoman'dı, ancak geç kalındı. Koman, peş peşe geçirdiği iki ameliyatın ardından özgürlüğe merhaba diyemedi.

MEHMET HAŞİMOĞLU


28 Şubat tutuklusu Emekli Albay Mehmet Haşimoğlu'nun mücadelesi de GATA son buldu. Yoğun bakımdayken çıkan tahliye kararını bile öğrenemeden kaybetti hayatını.

ENGİN AYDIN

Bir süre tutuklu kaldıktan sonra serbest bırakılan Engin Aydın da operasyondan sonra sağlığı bozulanlar arasındaydı. Aydın bir süre tedavi görse de kansere yenik düştü.

ERHAN GÖKSEL

Stratejist Erhan Göksel de hayatının alt üst olmasını kaldıramadı. Psikolojisi bozulan Göksel, 6 ay sonra da kanserden hayatını kaybetti.

Aydın Gerginulusalkanal.com.tr


Etiketler

Yorumlar

Nafiye Ural :

yazıda eşimin ismi unutulmuş,dnz kd yzb olgun ural 24.03.2009 ayni acilari bi̇zde yaşadik ai̇lemi̇ze başsagligi sabir di̇liyorum

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar