Kumpasçılar hangi sanığı savundu 16 Temmuz 2014, 12:35

İstanbul "Askeri Casusluk" davasında "casusluk" iddiasının odağındaki sanığı, kumpasçıların avukatının savunduğu ortaya çıktı. Evinde arama bile yapılmayan Birdem Amoutzopoulos tutuksuz yargılandı ve beraat etti. Amoutzopoulos'un avukatlığını üstlenen Cemalattin Mutlu; operasyonları yöneten dönemin Emniyet Müdürleri Tufan Ergüder, Mutlu Ekizoğlu ve Yurt Atayün gibi F-tipi polislerin avukatı.
İstanbul "Askeri Casusluk" davasında operasyonları yapan kumpasçı polislerle; casusluk iddiasının merkezindeki ismi aynı avukatın savunduğu ortaya çıktı. "Yunanistan'a bilgi sızdırma" suçlaması davanın en temel iddiaları arasındaydı. Sızdırmanın, Birdem Amoutzopoulos'un eşi aracılığıyla yapıldığı öne sürüldü.

F-tipi polislerin avukatı olarak bilinen Cemalettin Mutlu'nun savunduğu Birdem Amoutzopoulos davadan beraat etti. Soruşturma aşamasında peşi sıra baskınlar yapılırken Amoutzopoulos'un evinde arama bile yapılmadı.

Birdem Amoutzopoulos, TÜBİTAK'ta görev yapıyordu. Davaya ismi karıştırılan diğer TÜBİTAK çalışanlarının aksine kurumdan uzaklaştırılmadı. F-tipi örgüt TÜBİTAK'tan 650 kişiyi tasfiye ederken Amoutzopoulos Kasım 2013'e kadar görevine devam etti. Ulusal Kanal'ın edindiği Amoutzopoulos'un o tarihten sonra eşiyle birlikte Londra'ya yerleşti.

Avukat Mutlu'nun diğer müvekkilleri de Ergenekon, Balyoz ve sözde casusluk operasyonlarına yabancı değil. Kumpas operasyonlarını yöneten emniyet müdürleri Tufan Ergüder, Mutlu Ekizoğlu ve Yurt Atayün gibi F-tipi polisleri de avukat Mutlu savunuyor.

17 Aralık sonrasında açığa alınan F-tipi emniyet müdürlerinin açıklamaları da kamuoyu ve basına avukat Cemalettin Mutlu aracılığıyla duyuruluyor.

Avukat Mutlu İstanbul "Askeri Casusluk" soruşturması için sahte delili üretmek suçundan VİKA davasında yargılanan polis Haşim Gülal'ın avukatlığını yapıyor. Gülal İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki davada 8 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanıyor.

Kapatılan özel görevli mahkeme tarafından mahkum edilen 43 kişinin gözü ise Anayasa Mahkemesi'ninde. Yüksek mahkemenin 20 Temmuz'da başlayacak adli tatil öncesinde kararını vermesi bekleniyor. Aksi takdirde 43 kişi ve ailelerinin özgürlük hayalleri Eylül ayına kalacak.


Haber Özer Sürmeli
ulusalkanal.com.tr


Etiketler

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar