Kuraklık tehlikeli boyutlara ulaştı 21 Nisan 2014, 19:58

Kocaeli ve Sakarya'nın içme suyu deposu olan Sapanca Gölü'ndeki kuraklık tehlikeli boyutlara ulaştı. Kuraklık nedeniyle su miktarı azaldı, en kritik seviyeye sadece 19 santimetre kaldı. Enerji Bakanı Taner Yıldız da barajlardaki durumun tehlikeli olduğuna dikkat çekti. Yıldız, "beklediğimiz yağmurlar yağmazsa dışarıdan elektrik almak zorunda kalacağız" dedi.
Türkiye'yi bekleyen susuzluk çok ciddi boyutlara ulaştı. Türkiye'nin bir çok bölgesinden ardı ardına kuraklık açıklaması geliyor.

En çarpıcı örneklerden birisi Sapanca Gölü. Kocaeli ve Sakarya'da milyonlarca yurttaşın içme suyunu karşılayan Sapanca Gölü'ndeki kuraklık önlenemez bir hal aldı.

Göldeki su seviyesi o kadar azaldı ki kuruyan bölgeler piknik alanı haline geldi. Göl'deki su azalması en kritik seviyeye yaklaştı. 19 santimetre daha seviye düşerse barajdan kentlere su verilemeyecek.

Uzmanlar su işletme kodunun minimum seviyeye inmesine 19-20 santim kaldığını, Sakarya ve Kocaeli'nin hızla alternatif kaynaklara yönelmesi gerektiğini söyledi.

Yurttaşları bekleyen sıkıntı sadece susuzlukta değil. Yaz aylarında yurttaşları kuraklık yanında bir de elektirik sıkıntısı bekliyor.

Konu ile ilgili konuşan Enerji Bakanı Taner Yıldız, Barajlardaki durumun ciddi boyutlara ulaştığını belirtti.

Yıldız beklenen yağmurların yağmaması halinde "dışarıdan elektrik almak zorunda kalıcaz" dedi.

ulusalkanal.com.tr

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar