banner864

Kürdistan Projesi'ni hayata geçirmek için girişimlere hız verdi 29 Haziran 2014, 13:28

AKP ve İsrail Kürdistan'da buluştu. AKP Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, Irak'ın bölünmesini öngören Kürdistan projesine destek oldu. Financial Times Gazetesi'ne konuşan Çelik, "Irak'ın bölünmesi kaçınılmaz görünüyor; onların adı Kürdistan ve bunun kabul edilmesi gerekli" dedi. Geçtiğimiz hafta da İsrail'den kurulacak bir Kürt devletini tanıyacakları yönünde açıklamalar gelmişti.
AKP ve İsrail Devleti komşumuz Irak Devleti'nin toprak bütünlüğünü zedeleyen Kürdistan projesinde buluştu. AKP Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, Financial Times gazetesine verdiği röportajda Kürt devleti adı altında ikinci bir İsrail Devleti kurulmasına onay verdi. Çelik, "Irak bölünürse Kürdistan bizim kardeşimizdir. Onların adı Kürdistan ve bu kabul edilmeli" dedi.

Geçtiğimiz hafta da İsrail Dışişleri Bakanı ı Avigdor Lieberman Irak'ta kurulacak bir Kürt Devletini tanıyacaklarının sinyalini vermişti. Lieberman, ABD Başkanı Jonh Kerry'le görüşmesinde "Irak parçalanıyor ve bağımsız bir Kürt devletinin kurulmasının kaçınılmaz bir sonuç olduğu görülüyor" demişti. İsrailli uzmanlardan da "Bir Yahudi devleti bir Kürt devletini mümkün olan en kısa zamanda kabul edecektir" şeklinde açıklamalar gelmişti.

IŞİD krizinin yarattığı siyasi kaostan faydalanan Irak Bölgesel Kürt Yönetimi'ne AKP'li Hüseyin Çelik tam destek verdi. Çelik, "Eskiden bağımsız bir Kürt devleti mevzuu Türkiye için savaş nedeni sayılıyordu. Hatta Kürdistan kelimesi bile insanları sinirli ve agresif yapmaya yeterliydi. Ama onların adı Kürdistan ve bunun kabul edilmesi gerekli" dedi.

Çelik, daha önce de Barzani'nin yayın organı olan Rudaw Televizyonu'na konuşmuş, "Iraklı Kürtler içinde yaşadıkları siyasi sisteme kendileri karar verebilir" ifadelerini kullanmıştı.

ulusalkanal.com.tr

Yorumlar

cenap aytepe :

hüseyin çelik kimin namına böyle konuşuyor ...bu devlet kişilerin devleti değil.

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar