banner864

Kurtarmada büyük bir eksiklik var 17 Mayıs 2014, 22:50

Soma faciasında ölümler çok daha az olabilirdi. Şirketin güvenlik önlemlerinin yanı sıra kurtarma çalışmaları iyi yapılsaydı facia bu boyutlara ulaşmayacaktı. Peki kurtarmada yapılan eksiklikler nelerd

Kurtarmada büyük bir eksikilk var paylaşan: ulusalkanal
Soma'daki maden faciası 301 eve ateş düşürdü. Şirketin almadığı önlemler, ihmaller ve devletin denetim eksikliği çok tartışıldı. Peki madendeki işçileri kurtarma çalışmaları tam yapıldı mı?

Afet Uzmanı Kubilay Kaptan'a göre kurtarma ekipleri olay yerine saatler sonra geldi. İşçilerin elinde ise, onlara yalnızca 45 dakika yetebilecek maskeler vardı.

Kurtarmadaki önemli bir diğer eksiklik ise madendeki işçilerle iletişim kuabilecek bir sistemin olmaması.

Emekli uzman madenci Metin Oğuz ise, ocaktaki zehirli gazın temizlenmesi konusunda geç kalındığını söyledi.

Soma'daki madende, şirketin güvenlik önlemleri bir yana,kurtarma çalışmaları eksiksiz yapılmış olsaydı, ölü sayısı çok daha az olacaktı.

HABER:HATİCE KARA
KAMERA:ŞENGÜL DERİN

ulusalkanal.com.trEtiketler

Yorumlar

Filiz Demirkazık Atik :

ilk önce dışarıdan sensör sinyalleri ve yangını inceleyen cihazı gören ekip ne yapar ?? girenler ilk girişte bunlar ölmüş diyor çıkıyor sonra ekip geliyor.. eğer maske getirseler bu olmaz yaşar idi çoğu neden yüzlerce ceset madende diziliyor ve üzerleri örtülüyor çakma maske takılıyor her biri anında dışarı çıkarılmalıydı,ya yaşıyorlarsa ?? neden almanyanın ilk anda ilettiği yardıma hayır dediler ?? gelişmiş teknoloji aletleriyle hızlı olur ve canlar kurtulurdu ama bunu örtbas etmek gerek maden sahibi,yöneticileri ve müdürleri anında göz

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar