banner864

Kürtçe tanıtıma YSK’dan ret 20 Mayıs 2015, 18:40

AKP’nin Türkçe’den başka dillerde seçim propagandasının önünü açan yasasının uygulanamayacağı kanıtlandı. YSK “adaylar ekranda Kürtçe tanıtım yapsın” talebini “Bunu kabul edersek o zaman başka dillerde de hazırlanması gerekir” diyerek reddetti. Ulusal Kanal’a konuşan Yüksek Seçim Kurulu Yazı İşleri Müdürü Murat Özeren Türkçe dışı bir seçeneğin fiilen uygulanamayacağını belirtti.
Türkiye’de devletin Türkçe dışında bir dille seçim yayını yapması fiilen mümkün değil. YSK’nın konuyla ilgili bir başvuruya verdiği ret yanıtı bu durumu açıkça ortaya koydu.
Dilber Yıldız ile Zümrete Demir adlı seçmenler, Kürtçe dışında bir dil konuşamadıklarını belirterek, YSK’ya ayrı ayrı başvuru yaptı.

İki seçmen, nasıl oy kullanacaklarına ilişkin eğitim videolarının Kürtçe’sinin de hazırlanmasını talep etti. Seçmenler ayrıca, Türkçe dışındaki dillerde de tanıtım yapabilmelerinin seçmenleri rahatlatacağını bildirdi.

YSK bu talebi reddetti. Gerekçesinde ise “Eğitim filmlerinin Kürtçe olarak da hazırlanması halinde farklı dil ve lehçelerde de hazırlanması gerekeceğinden talebinizin karşılanma imkânı bulunmamaktadır” denildi.

Ulusal Kanal’ın ulaştığı Yüksek Seçim Kurulu Yazı İşleri Müdürü Murat Özeren neden böyle bir karar aldıklarını açıkladı. İfadeleri Türkçe dışı bir seçeneğin fiilen mümkün olamayacağını kanıtlar nitelikteydi.

"Yayınladığımız kamu spotlarını Kürtçe yaparsak o zaman başka dillerde de hazırlamamız gerekir. Eğitim videolarımızı Kürtçe yapacak teknik elemanlarımız yok. Bu yüzden başvuruyu reddettik"

AKP 2010 yılında Seçim Kanunu'nun 7. maddesine "Türk vatandaşları günlük yaşamlarında geleneksel olarak kullandıkları dillerde sözlü propaganda yapabilir" şeklinde bir fıkra eklemişti.

ulusalkanal.com.tr

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar