banner864

Kuş cenneti bataklığa döndü 30 Ağustos 2014, 16:44

Kars'ta kuş cenneti olarak tanınan Kuyucuk Gölü tamamen kurudu. 232 kuş türünün barındığı gölden geriye bataklık alan kaldı.
Kars'ın Arpaçay ilçesinde kuş cenneti olarak bilinen Kuyucuk Gölü'de kıuraklıktan nasibini aldı.

Bataklığa dönen gölde kuşların da ölmesiyle sadece az sayıda karga kaldı. Hayvanların ayak izlerinin kaldığı kuş cennetinin maviliği, yerini simsiyah bir görüntüye bıraktı.

Kuyucuk Kuş Cenneti,  245 hektarlık gölü ve 416 hektarlık çevresi, 2008’de Ramsar sözleşmesiyle koruma altına alındı. Gölün derinliği 13 metreyi buldu. Angut, uzunbacak, sakarmeke, karaboyunlu batağan, dikkuyruk, sığıcık, bozkaz gibi başlıca türleri barındıran Kuyucuk’ta toplam 232 kuş türünün varlığı tespit edildi.

Geçen yıldan itibaren etkili olan kuraklık bu yıl kendini daha fazla gösterdi. Yaklaşık 2 ay öncesine kadar masmavi bir görüntü sunan ve rengarenk kuşların dans ettiği gölde şimdilerde sular tamamen çekildi. Mavi göl, bataklık oldu.

Gölün sadece bir kıyısında kalan az miktardaki suda yaşam mücadelesi veren kuşların görüntüsü dikkat çekti. Çok sayıda kuşun ise öldüğü görüldü..ulusalkana.com.tr
Etiketler

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar