banner864

Maden atıkları denize boşaltılacak! 23 Ağustos 2014, 13:56

Maden atıkları denize boşaltılacak! Maden Atıkları Yönetmeliği'nde yapılan yeni düzenleneme göre, karada uygun ortam bulunmaması halinde atıklar denize aktarılacak. Taslak yasalaşırsa, denizlerin ekosistemi büyük bir riskle karşı karşıya kalacak.
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, maden atıklarının karada uygun ortam bulunmaması halinde denize boşaltılmasına vize vermeye hazırlanıyor.  

Hürriyet Gazetesi'nin haberine göre, yeni hazırlanan Maden Atıkları Yönetmeliği Taslağı'nda maden atıklarının denize boşaltılmasına "detaylı izleme şartıyla" onay verilebilecek.

Ancak atıkların denize boşaltılması oldukça riskli. Doğa Derneği Başkanı Engin Yılmaz'a göre, bilimsel yöntemler uygulanmadan maden atıkları denize boşaltılırsa doğadaki etkileri çok sert ve trajik olacak.

TMMOB Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Baran Bozoğlu ise tasarının düşündürücü olduğu görüşünde. Bozoğlu'na göre bu yöntem maden şirketlerinin maliyetleri düşürecek ancak "Ormanları yok etmiyoruz deniz dibine yaşamın olmadığı alana gömüyoruz" gerekçesiyle denize dökülen atıklar ekosistem için büyük bir risk oluşturacak.

ulusalkanal.com.tr

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar