banner864

Maden faciasında gözaltı sayısı yükseldi 18 Mayıs 2014, 13:55

Soma'da 301 kişinin hayatını kaybettiği maden faciasının ardından başlatılan soruşturmada, önemli bir gelişme yaşandı. Dün akşam başlayan operasyonlarda, aralarında Soma Kömürleri İşletme Müdürü Akın Çelik'in de olduğu 24 kişi gözaltına alındı. Akın Çelik ve 4 kişi tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildi.

Maden faciasında gözaltı sayısı yükseldi paylaşan: ulusalkanal
301 madencinin can verdiği maden faciasının ardından başlatılan soruşturmada önemli gelişmeler yaşandı.

Soruşturmayı yürüten Soma Başsavcılığı'nın talimatıyla dün akşamdan itibaren operasyonlar düzenlendi. 24 kişi gözaltına alındı.

Gözaltı bilgisini Manisa Valisi Abdurrahman Savaş açıkladı.

Gözaltına alınanlar arasında şirketin önceki gün yaptığı basın açıklamasında konuşan İşletme Müdürü MAden Mühendisi Akın Çelik de yer aldı. Kendisi de madenden çıkarılan Çelik, en son basın açıklaması sırasında görüntülenmişti. Gözaltındakilerden 16 kişinin kimliği ortaya çıktı.

Gözaltına alınan şüpheliler
Soma Kömür İşletme Müdürü Akın Çelik, Türkiye Kömür İşletmeleri yetkilisi Ali Ulu, mühendisler Ertan Ersoy, Selçuk Demirci, Erdem Canbaz, Harun Güneş, Hilmi Kazık, Yalçın Erdoğan, Saltuk Alp Demirci ve Ergin Yılmaz; teknikerler Mehmet Avcı, Halil Dalkıran, Mehmet Ali Gündüz, Mustafa Işık, Necati Demirci ve Halil Yavuz oldu.

Şüphelilerden beşi, savcılıktaki sorgularının ardından tutuklama istemiyle mahkemeye sevk edildi. Akın Çelik, Alu Ulu, Ertan Ersoy, Selçuk Demirci ve Yalçın Erdoğan'ın mahkemedeki işlemleri sürüyor. Maden şirketinin İşletme Müdürü Akın Çelik için avukat görevlendirmediği öğrenildi.

CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel, Adliye önünde gazetecilere konuştu.

13 kişinin Emniyet'te olduğunu açıklayan Özel, İşletme Müdürü Çelik ile görüşmesini anlattı.

Özel, Somalı avukatların şüphelileri savunmayı reddettiğini de açıkladı.


ulusalkanal.com.tr


Yorumlar

Onur İNAN :

yasaların gerekli önemi göstermemesinden kaynaklanan bir ihmaldir bence bu. bu insanların ceza alacaklarını sanmıyorum.adliyenin ön kapısından girip arka kapısından çıkacaklardır...

Ahmet Şahin :

i̇ş güvenliği müdürü, i̇ş güvenliği uzmanı (eğer bir ortak sağlık ve güvenlik biriminden hizmet alıyorlarsa buradaki ilgili yöneticiler) de gözaltına alındı mı? asıl onlar en başta bunlar hakkında adli işlem yapılmalı.

Akın Benlioğlu :

Soma holding patronu sütten çıkmış akkaşık hiç kusuru yok bu garibimin, hatta üretim durduğu için madende ölenler bu patronu madur etmek için öldüler, patronun mağduriyetini gidermek için kampanya açılıp hesabına para yatırılmalı, hatta soma holding için kermesler düzenlenmeli

Ece ozcelik :

Hangi besi

mustafa ışık :

bu tür gözaltılar sadece gösteriştir ölen sadece öldügü ile kalır.ölenlerin ailerine 1 miktar para verip susturacaklar.buda türk tarihine kara bi leke olarak kalacaktır.

Meriç Demirkol :

Göz altına mı koruma "h"altına mı alındılar ?

MUSTAFA HALUK :

bu tutuklamalar inşallah gösteriş olarak kalmaz

ömer :

bu haber bana bir atasözümüzü hatirlatti

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder