banner864

Madende cankurtaran "Tahlisiye ekipleri" komando gibi yetişiyor 10 Şubat 2015, 18:16

Kimsenin girmeye cesaret edemediği ocaklara, onlar koşarak iniyor. Tahlisiye ekipleri madende mahsur kalan işçileri kurtarıyor, ve bu zorlu görevi yerine getirmek için bakın nasıl eğitiliyorlar...

Madende cankurtaran "Tahlisiye ekipleri... paylaşan: ulusalkanal
Grizu faciaları, maden göçükleri, binlerce işçinin canını aldı. Onlarsa, herkesin kaçtığı maden ocaklarına koşarak giriyor. Çünkü tek bir hedefleri var; insan hayatı kurtarmak. Zonguldak'taki tahlisiye ekipleri, zorlu koşullarda kurtarma çalışması yapabilmek için adeta birer komando gibi yetiştiriliyor.
Tahlisiye ekipleri, Türkiye Taşkömürü Kurumu bünyesinde çalışıyor. Madende mahsur kalan işçileri kurtarmak için hızlı hareket etmeleri gerekiyor. Ve bu nedenle düzenli olarak spor yapıyorlar.

Her işi, sırtlarına taktıkları 15 kiloluk oksijen tüpüyle görüyorlar. Ayrıca, gerçeği aratmayan ortamlarda tatbikat çalışması yapıyorlar.

Tahlisiye ekipleri en fazla 6 en az 3 kişiden oluşuyor. Kendi can güvenlikleri için ekipler bu sayıyı geçemiyor. Ve TTK, her yıl 50 tahlisiyeci yetiştiriyor.

Tahlisiyeciler, ihtiyaç duyulduğunda deprem alanlarında da çalışıyor. Ve her kurtarma çalışması, hafızalarında acı bir anı olarak yer ediyor.

ulusalkanal.com.tr

Yorum Gönder