banner864

Madımak-Başbağlar rejiminin Çankaya seçimi 05 Temmuz 2014, 11:10

Bugün bulunduğumuz yere Madımak ve Başbağlar'dan geldik.

BÜTÜN TÜRKİYE'NİN CANLARI

2 Temmuz 1993 günü Madımak'ta canlarımız yakıldı. Onlar bütün Türkiye'nin canlarıydı. İçlerinde öncü aydınlarımız vardı. Metin Altıok gibi bilinçlerde ve yüreklerde iz bırakan şairimiz ve Parti yoldaşım, Nesimi Çimen, Hasret Gültekin, Asım Bezirci, Muhlis Akarsu, Behçet Aysan, Asaf Koçak gibi ozanlarımız, yazarlarımız, çizerlerimiz ve can dostlarım Madımak'ta yakıldı. Aydınlık gazetesinin o zamanki başyazarı Aziz Nesin o yangından kurtuldu. Madımak tertibinin bir hedefi de Aydınlık'tı.

BÜYÜK TERTİBİN UYGULAMALARI


Madımak'tan üç gün sonra, 21 yıl önce bugün, PKK bölücüleri, Kemaliyemizin Başbağlar köyünü bastı ve 34 köylümüzü kurşuna dizdi. Başbağlar baskını da, Madımak'ın yakılması gibi halk düşmanı bir eylemdi.

Madımak ve Başbağlar kırımları, insanlığa karşı cinayetler olmanın ötesinde, milleti ve halkı bölmeye yönelik büyük tertibin uygulamalarıdır. Süreç, aslında 24 Ocak 1993 günü Uğur Mumcu'nun ve 17 Şubat 1993 günü Jandarma Genel Komutanı Org. Eşref Bitlis'in katledilmeleriyle başlatılmıştı. 1996 Gazi Mahallesi tertibi o sürecin devamıdır.

HALKI YAKAN VE KURŞUNA DİZENLERİN ÇANKAYA SEÇİMİ


PKK'nın Başbağlar kırımı, ABD'nin Türkiye halkını bölme tertibindeki rolünü yansıtır. PKK, 1991'den sonra ABD planı içinde aldığı rolü Başbağlar'da kanıtlamıştır. Ve şu anda sistemin içine alınmıştır.

İlan edilen son Açılım'ın ilk uygulamasını Cumhurbaşkanı seçiminde görüyoruz. Cumhuriyetin adayı yoktur, fakat PKK'nın adayı üç seçenekten biridir. İşte Mafya-Tarikat rejiminin manzarası budur.

Bugün üç cumhurbaşkanı adayı var. İkisi, Madımak sorumlusu Haçlı irticayı temsil ediyor. Diğeri ise, PKK terörünün temsilcisidir. Madımak ve Başbağlar eylemlerinden beklenen amaca ulaşılmıştır. Var olan rejim, Madımak-Başbağlar rejimidir.

Bu rejim, halkı yakan ve kurşuna dizen eylemlerle kurulmuştur.

Bu rejim, etnik ve mezhepsel düşmanlıklarla kurulmuştur.

Bu rejim, Cumhuriyet yıkıcısıdır.

Bu rejim, yasadışıdır.

YARILMIŞ BİLİNÇLER BÖLÜNMÜŞ YÜREKLER

Bizim İşçi Partisi ve Aydınlık olarak, ciğerimiz hem Madımak'ta hem de Başbağlar'da yandı. Yanan ve kurşuna dizilen, her iki yerde bizim halkımız, bizim vatanımız, bizim Cumhuriyetimizdi.

Yazıktır ki, diğer partiler ve çeşitli siyasal örgütler Madımak ve Başbağlar arasında bölünmüşlerdir. Bir kısmı Madımak'ta, bir kısmı Başbağlar'dadır. Bazı solcularımıza, bazı sağcılarımıza ve mezhep tavrı içinde olanlara bakınız, bir kısmı Madımak'ı anarlar; diğerleri ise Başbağlar'ı. Halkı bölen anlayış, çeşitli ideolojik kanallardan onlara da yansımıştır. Bu tutumları nedeniyle ABD'nin Türkiye'yi etnik ve mezhepsel çatışmalara itme planında farklı cephelerde rol almışlardır.

MADIMAK VE BAŞBAĞLAR'DA SINANAN BİLİNÇ

Asıl yürekleri yakan ve vicdanları yaralayan gerçek şudur: Başbağlar, Doğu Anadolumuzun unutulmuş bir köyüdür. Onlar köylüdür. Başbağlar köylüsü, Erkan Önsel arkadaşımın deyişiyle "Cumhuriyetin kimsesizleri" dir.

Başbağlar'ın yarası, yalnız Kemaliyeli yerdeşlerimizin ve İşçi Partisi'nin bilincinde ve eyleminde kanar. Her yıl 5 Temmuz günü bu gerçek bir kez daha yaşanır. Başbağlar, yoksul halkın tarihin derinliklerinden gelen terk edilmişliğini yaşar. AKP de cemaatler de ona sahip çıkmaz. Başbağlar'a sahip çıkan, Cumhuriyet'in gerçek temsilcileridir.

Kendisine solcu diyenler, ne kadar solcu, ne kadar devrimci olduklarını Başbağlar'da sınayabilirler. Onlar, yoksul halkı ve emekçiyi terk eden veya bölen hâkim sınıf tavrını paylaşıyorlar.

Madımak veya Başbağlar'da yarılmış bilinçlerle, bölünmüş yüreklerle insancıllığa kavuşamayız. O tavırlarda halk devrimciliğini veya Müslümanlığı temsil eden bir tavır aramak da boşunadır. Çünkü bilinçlerindeki halk bölünmüştür. İnançlardaki Müslümanlık da mezheplerine göre bölünmüştür.

Bu tavırlar, bizi ne barışa, ne huzura, ne uygarca yaşama, ne de devrime götürür.

AKP-PKK-CHP VE MHP AÇILIMDA BİRLEŞTİLER

Madımak ve Başbağlar'da yarılan veya birleşen bilinç, aslında iki karşıt programı, iki karşıt çözümü temsil eder.

Ekmeleddin İhsanoğlu, önceki akşam CNN-Türk ekranlarından Açılım'ı desteklediğini ilan etti. AKP-PKK ortaklığının bu bölücü girişimi her aşamada Kılıçdaroğlu'nun katkılarıyla bugünlere getirildi. Açılımı artık MHP de destekliyor. Ekmeleddin İhsanoğlu'nu aday gösteren Devlet Bahçeli, ABD projelerinde son görevini yapıyor.

Böylece Çankaya'nın üç adayı, aynı programda birleşmiş oluyor. Bu birleşme, Madımak ve Başbağlar eylemlerindeki ortaklığın devamıdır.

KÜRESEL BÖLÜCÜLÜK İLE TÜRKİYE YURTSEVERLİĞİ KARŞI KARŞIYA

Türkiye'nin siyasal partileri ve toplulukları, Madımak ve Başbağlar'daki duruşlarıyla nasıl bir toplum kuracaklarını açıklarlar. Bu duruş, bir program ilanıdır. İki program karşı karşıyadır: Küresel bölücülüğün ve Türkiye yurtseverliğinin programları.

Halkı bölerek yapılan eylemlerden halkın bütününü kucaklayan çözümler çıkmaz. Yürek, halkın bir kesimi için çarpıyorsa, yapılan iş, hiçbir zaman emek, halk ve devrim adına bir başarıya ulaşmayacaktır.

Türk-Kürt ayrımıyla, Sünni-Alevi ayrımıyla yarılmış olan bilinçlerle Türkiye birleştirilemez, bölünür.

Yarılmış bilinçlerle devrim yapılmaz; ancak köle olunur.

Türkiye, bu karanlık süreçten Madımak ve Başbağlar için çarpan yürekler birleştiği gün çıkacaktır. İşçi Partisi, yarılan bilinçleri birleştiriyor ve bölünen yürekleri birbirine kavuşturuyor.


Doğu Perinçek

Aydınlık / Rota
İşte Büyük Çözüm, o kavuşma ve o birleşmededir.

Yorumlar

Bulent :

Helal olsun cok guzel aciklamis bizim bunlari gormemiz icin heralde bir bin yil gecer

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar