banner864

Madımak hala yanıyor 02 Temmuz 2014, 12:03

Sivas katliamının 21'inci yıldönümünde anma ve protestolar için yurttaşlar kente akın etti. Yurdun bir çok noktasından Sivas'a giden otobüsler şehir girişinde durdurulmak istendi. Tüm engellemelere rağmen yurttaşlar, yürüyüşe başladı.

35 canımızın katledildiği Sivas'ta bugün binler tek yürek oldu. Aynı acıların yaşanmaması için kürsüden birlik ve beraberlik mesajları verildi.

Anma töreni için yurdun bir çok noktasıdan yurttaşlar Sivas'a akın etti. Bu yıl da anma için olağanüstü önlemler vardı. Şehir girişinde otobüsler durduruldu, tek tek arandı. Kentteki MOBESE sayısı da arttırıldı. Sadece yürüyüş güzergâhına 82 MOBESE yerleştirildi. Kentteki polislere takviye olarak 17 ilden polis ekipleri getirildi. Güvenlik önlemleri kapsamında 2 helikopter kenti izledi.

Eski otel binası yakınındaki bir çok esnaf kepenk açmadı. Kundaklanan otel binasının bulunduğu sokak girişi bu yıl da barikatlar ile kapatıldı.

Yürüyüş saat 10.00'da Seyrantepe Mahallesi’nde başladı. Yaklaşık 10 bin kişinin katıldığı yürüyüşe çeşitli siyasi parti ve dernekler de katıldı. Bazı yurttaşlar da 301 madenci şehitimiz için sarı baretlerle katıldı. Yürüyüş, şu an Bilim ve Kültür Merkezi olarak faaliyet gösteren eski Madımak Oteli önünde son buldu.

Otelin önündeki barikattan içeri sadece milletvekilleri, olayda hayatını kaybedenlerin aileleri ve Uludere’de hayatını kaybedenlerin yakınları alındı. 21 yıl geçmesine rağmen aileler hem öfkeli hem de hüzünlüydü.

Otelin önüne karanfiller bırakıldı.Yakınlarını kaybeden aileler fotoğraflarda tesselli buldu, gözyaşı döktü. Konuşmalarda davanın zaman aşımına uğraması tepkiler vardı.

Anma etkinliğine katılan Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, katliamın hesabını soracaklarını vurguladı.

Yurttaşları birlik olmaya çağıran Feyzioğlu, "mücadelenizde sonuna kadar varız" dedi.ulusalkanal.com.tr

Yorum Gönder