banner864

Maliki'den önemli açıklamalar! 28 Kasım 2014, 19:16

Eski Irak Başbakanı Nuri el Maliki, bölgedeki gelişmelere ve İran'ın Ortadoğu'yle ilgili tutumuna ilişkin önemli açıklamalar yaptı. Maliki, İran'ın hameleleriyle bölge ülkelerinin sınırlarının değişmesinin engellendiğini belirtti.
 "İran bölge gelişmelerinde sorumlu davranmasaydı, şimdi Irak, Suriye ve genelde bölge coğrafi sınırları değişmiş olacaktı". Bu kritik açıklamayı eski Irak Başbakanı Nuri el Maliki yaptı. Maliki, İran'ın bölgedeki ekonomi, ideoloji ve kültürel rolünün inkar edilemez olduğunu belirtti.
Press Tv'ye konuşan Maliki, İran'ın bölgede istikrarın sağlanmasındaki önemine vurgu yaptı. İran'ın büyük bir ülke olarak yaşamsal öneme sahip olduğunu söyleyen eski Irak başbakanı, hamlelerin başarılı olduğunu ifade etti.

"Bölgenin çökmesi ve Suriye ile Irak'ın daha küçük ülkelere parçalanması, 1916 yılında Osmanlı imparatorluğunu parçalayan Sykes-Picot anlaşması ile eş güdümlü. İran bu projenin gerçekleşmemesi için çok ağır bedeller ödedi. Fakat teröristlere karşı mücadelede eksen rol alarak bölgenin parçalanması ve tefrikanın oluşmasını engellemede başarılı oldu."

ulusalkanal.com.tr
Etiketler

Yorum Gönder

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar